Konflikt může stát spoustu zbytečných životů, řekla Jermanová. Dočkala se sprostého pokřiku

Jaroslava Pokorná Jermanová  (ČTK)

Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: ČTK

Poslankyně za hnutí ANO a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová promluvila v pátečním pořadu Události, komentáře k tématu Ukrajina, Evropská unie, Finsko, Švédsko, Maďarsko. Politička hnutí ANO nejprve překvapila pravděpodobně přeřeknutím, když mluvila o Ukrajině, později, když se bránila v otázce vazeb ANO a Babiše na Orbána, dočkala se vulgárních pokřiků pravděpodobně od jednoho z obyvatel domů, odkud byl živý přenos České televize přenášený.

Jaroslava Pokorná Jermanová v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině mluvila v jedné chvíli jako o incidentu. Zmínila také větu: „Konflikt může trvat dlouho a může to stát spoustu zbytečných životů.“

(Týdeník FORUM)

V otázce vstupu Finska a Švédska do NATO řekla, že oba státy si jistě vyjednají podporu Turecka. „NATO vstupem Finska a Švédska získá velmi kvalitní partnery a ti jsou potřeba,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Bývalá místopředsedkyně hnutí ANO mluvila o tom, že Evropská unie podle ní nebyla dostatečně aktivní ve vztahu k Ukrajině. „Měly být zahájeny přístupové rozhovory. Já sama zastupuju Českou republiku ve výboru regionu a tam máme pracovní skupinu pro Ukrajinu, ale žádné intenzivnější kroky se neděly. Teď jsou přijímané různé deklarace, vytváří se podpora finanční pro Ukrajinu, ale je potřeba mnohem rychleji, intenzivněji ty kroky realizovat. Takže opravdu pokulháváme v Evropské unii za NATEM,“ vysvětlila exhejtmanka.

Dále mluvila o tom, že je potřeba s Ukrajinou řešit, zda a jak hodlá vstoupit do Evropské unie po válce. „Evropská unie je pomalá a Ukrajina na tom bude velmi špatně,“ zdůraznila. Následně bránila Maďarsko, které odmítá přistoupit na zákaz dovozu ruské ropy. „Já si nemyslím, že by se Maďarsko dostalo do izolace, akorát to vyjednávání je složitější a na delší dobu,“ řekla poslankyně za hnutí ANO. Když jí moderátor připomněl, že její předseda se přátelí s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, Pokorná Jermanová podrážděně reagovala, že jde o její stanovisko.

Když se bránila otázkám týkajícím se Orbána a jeho vazeb na ANO, tak na exhejtmanku v živém vstupu ve 42. minutě pořadu kdosi zakřičel vulgární větu: „Běž do p**i!“

Jaroslava Pokorná Jermanová je nyní poslankyní za hnutí ANO, v minulosti zastávala post hejtmanky Středočeského kraje. V této pozici jí doprovázelo několik závažných kauz, od soukromého používání služebního superbu jejím manželem přes zaměstnávání externích poradců placených krajem s nejasným výsledkem jejich práce až po podezřelé přesuny pracovníků a reorganizace v době, kdy Krajský úřad Středočeského kraje řešil jednu z kauz šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, konkrétně jeho střet zájmů.