Krize na spadnutí. Ukrajina chce vyhlásit výjimečný stav kvůli střetům s Ruskem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (Archiv F24)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | FOTO: Archiv F24

Veškeré ukrajinské ozbrojené síly jsou ve stavu pohotovosti, nařídil ho náčelník generálního štábu Viktor Muženko. Rozhodnutí padlo po sérii nedělních incidentů mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi v Kerčském průlivu. Po incidentu Rusko omezilo v průlivu lodní dopravu, kterou už obnovilo pro civilní plavidla.

V pondělí chce ukrajinský prezident Petro Porošenko jednat v parlamentu o případném vyhlášení výjimečného stavu. Incidentem se také bude zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Теперь эти животные не смогут назвать таран "Яни Капу" – "случайным столкновением".Ответят за всё.

Zveřejnil(a) Alexander Kovalenko dne Neděle 25. listopad 2018

Ukrajinský prezident také řekl, že dnes by měl o situaci v Černém moři, kde ruské speciální jednotky v neděli u poloostrova Krym zabavily tři ukrajinské lodě, jednat s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a s představiteli zemí Evropské unie.

Porošenko očekává, že parlament návrh na vyhlášení stanného práva schválí. Poslanci se na mimořádné schůzi sejdou v 17.00 SEČ, sdělil předseda parlamentu Andrij Parubij.

„Eskalace napětí má příčiny v dlouhodobém porušování základních zásad mezinárodního práva ze strany Ruska, včetně narušení územní celistvosti a suverenity Ukrajiny. (…) Důrazně odsuzujeme agresivní činnost Ruska, vyzýváme jeho vládu k respektování mezinárodního práva a obě strany vyzýváme ke zdrženlivosti v situaci, která může ohrozit stabilitu evropské bezpečnosti,“ uvedlo polské ministerstvo zahraničí.

Agentura Unian připomněla, že stanné právo na Ukrajině může být zavedeno v případě ozbrojeného útoku nebo hrozby agrese a ohrožení nezávislosti nebo územní celistvosti státu. Úřadům, armádě nebo místním správám dává zvláštní pravomoci a může vést k omezení ústavních práv a svobod občanů.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři jeho lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky. Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]