Konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny, prohlásil generál Pavel. Babiše vyzval k uklidnění situace

Generál Petr Pavel v debatě České televize. (ČTK / Šulová Kateřina)

Generál Petr Pavel v debatě České televize. | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Důsledkem vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny, napsal na sociální síť twitter generál ve výslužbě Petr Pavel. „Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ dodal kandidát na prezidenta. Svého protikandidáta Andreje Babiše (ANO) vyzval k provedení tří kroků.

„Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ napsal v úterý bývalý šéf vojenského výboru NATO a kandidát na prezidenta republiky Petr Pavel.

Svého protikandidáta, bývalého předsedu vlády a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v příspěvku vyzval, aby učinil tři kroky. Stáhnout by podle něj měl reklamní materiály, kde expremiér používá strach ze zatažení do války. Omluvit by se měl také vojákům a jejich rodinám kvůli poškození pověsti ve společnosti. Generál ve výslužbě také vyžaduje veřejné vyslovení závazku, že Babiš nebude útočit a eskalovat situaci v televizních debatách.

Andrej Babiš je kritizován za dvojici billboardů, které používá v kampani před druhým kolem prezidentských voleb. Jeden z nich se objevil hned v neděli po prvním kole prezidentských voleb. „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš,“ stojí na něm.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Kritizován byl nejen za strašení občanů České republiky válkou, ale také za to, že generála ve výslužbě Petra Pavla označuje na billboardu za vojáka. Babiš proto opakovaně uvedl, že slovo voják nahradí slovem generál. „Neuvědomil jsem si to,“ přiznal v debatě Blesku s tím, že si práce vojáků váží. Podle Pavla ale změna slov na billboardech nepomůže. „Generál je stejně urážlivé. Války nezačínají generálové, ale politici,“ řekl k tomu v Blesku.

Prezident navíc takovými pravomocemi ani nedisponuje. Válku může vyhlásit až na návrh vlády v případě, že už by předtím platil válečný stav, o kterém hlasuje parlament. Válečný stav by parlament schválil jen v případě, že by někdo buď Českou republiku, nebo některý ze států, které jsou členy NATO, napadl.

„Generál nevěří v mír. (Prezidentská Superdebata ČT, 8. 1. 2023). Volte mír. Volte Babiše,“ stojí na druhém billboardu, který zaplatilo opoziční hnutí ANO bývalého premiéra. Výrok druhého z kandidátů na prezidenta, který se probojoval do druhého kola, je ale na billboardu vytržený z kontextu. Pavel dříve prohlásil, že trvalý mír je podle něj iluze.