Konkurz na státní vyznamenání začíná. Stačí řádně pochlebovat Zemanovi

Miloš Zeman s manželkou (reprofoto ČT)

Miloš Zeman s manželkou | FOTO: reprofoto ČT

Důstojnost udílení státních vyznamenání prezidentem republiky je po letošním 28.říjnu definitivně ta tam. Odmítnutí Jiřího Bradyho, kamarádšofty s kardinálem Dukou nebo Danielem Hůlkou, spory s některými politiky, tak skutečný sváteční den nevypadá. Pozitivem tak zůstává pouze podařená akce na Staroměstském náměstí a fakt, že se možná jedná o předposlední možnost Miloše Zemana udělat v den státnosti ostudu České republice. Ještě jeden rok, kdy budou metály udělovány podle svévole současné hlavy státu a možná nastane změna. Kdo tedy chce vyznamenání, má jedinečnou možnost se 364 dní vtírat do přízně prezidenta a napřesrok se na něj možná dostane.

Kritéria pro získání ocenění, které dříve dostávali osobnosti, na které byl národ patřičně hrdý, se smrskla do pár nutných schopností. Především jde o světonázor, který se musí s tím Zemanovým rovnat v zásadních momentech. Čína a Rusko jsou ti hodní, dalajlama je arciďábel, Evropská unie musí poslouchat, co jí nadiktujeme a kdo má jiné hodnoty, je při nejmenším opožděný nebo rovnou hlupák.

Pokud si Miloš Zeman připustí, že by svůj mandát nemusel obhájit, nebo se rovnou rozhodne konečně přesunout na svou milovanou Vysočinu a kázat moudra zdejším podporovatelům, bude příští 28.říjen stát skutečně za to. Existuje totiž spousta lidí, které by měl současný prezident ocenit za jejich bezbřehou snahu se zalíbit. Jedinou složitostí bude pouze výběr typu vyznamenání, která se budou propůjčovat nebo rozdávat. V řadě totiž stojí vedle Jiřího Ovčáčka i další členové Party Hic, tedy Hynek Kmoníček, Jindřich Forejt a především neprůstřelný Vratislav Mynář.

Kromě nich by se měli o své místo na slunci přihlásit i senátor Veleba, novináři z Parlamentních listů nebo superžurnalista Tomáš Hauptvogel, který na Primě tak dokonale přitakává Zemanovým „bonmotům“ v pseudopublicistické Partii. Další řada „umělců“ je stále v ilegalitě, ale rozhodně se podobně jako například Jiřina Bohdalová nebo Filip Renč včas přihlásí o slovo.

Bohuslav Sobotka, Jan Hamáček a Milan Štěch se sice snažili už letos, ale jejich podpis na dopise do Číny přišel příliš pozdě. A pokud dopadnou parlamentní volby podle všeobecného předpokladu, současný premiér zřejmě prokaučoval poslední příležitost. Daleko pravděpodobnější je tedy, že konečně bude oceněna bezkonkurenční podnikatelská schopnost Andreje Babiše, která je tolikrát oněmi zlými závistivými novináři zpochybňována. O žurnalistické ubohosti si však Zeman už dávno myslí své, tudíž nemůže výkřikům svobodných médií ani na chvíli věřit.

Souboj o státní vyznamenání včerejškem opět začal. Volných míst je zatím kolem třiceti, takže šance není úplně miniaturní. Přesto se najde množina jedinců, kteří svou snahu mohou raději směřovat užitečným směrem. Ona pověstná kavárna z hlavního města, Michal Horáček, Jiří Bartoška nebo Karel Schwarzenberg totiž určitě pozvánku od pana Forejta nedostanou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]