Kontrola: Havlíčkovo ministerstvo neřeší Babišův střet zájmů

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)  (ČTK)

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) | FOTO: ČTK

„Auditní orgán v současné chvíli nemůže potvrdit řádné nastavení a funkčnost metodických postupů v oblasti střetu zájmů,“ tak zní výsledek auditu na ministerstvu průmyslu a obchodu vedeném Karlem Havlíčkem. Jde o audit, který se váže ke střetu zájmů premiéra Babiše a hrozbě, že Evropská unie přestane ČR proplácet dotace.

Výše uvedenou informaci muselo odeslat do Bruselu v minulých dnech ministerstvo pro místní rozvoj a je součástí dalších dokumentů, jak uvedl server iRozhlas.cz, který má dokumenty k dispozici.

Dokumenty odeslalo do Bruselu minulý týden ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Dostálová v té souvislosti konstatovala, že jde o pozitivní psaní. Jenže zapomněla říci, k jakému stanovisku dospěli auditoři ministerstva financí, kteří jsou podřízeni ne Babišovi a Schillerové, ale přímo Bruselu.

Ti konstatovali, že právě Havlíčkovo ministerstvo, přes které Babiš odsává peníze do svých firem, opatření nezavedlo. Spolupráce Babiš – Agrofert – Havlíček – ministerstvo průmyslu a obchodu – státní a evropská pokladna tak pokračuje. Touto cestou dál nerušeně putují peníze do Agrofertu.

Právě mezi ministerstvem Dostálové a Bruselem putuje čirá korespondence. Ve zkratce je vedena debata o tom, že Bruselu se nelíbí pobírání dotací Babišem, protože je ve střetu zájmů. Dostálová a její podřízení hájí Babiše, protahují jednání. Nejsou na straně EU a zájmů ČR, ale na straně Babiše a Agrofertu.

EU přitom důrazně varuje, že může pozastavit veškeré proplácení schválených dotací do ČR, a to nejen pro Agrofert. Pokud se tak stane, stopka bude trvat tak dlouho, dokud Česká republika nebude dostatečně řešit střet zájmů končícího premiéra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]