Kontroloři odhalili plesnivé dětské párky. Výrobce? Paní premiérová

Plesnivé poctivé párky od Babišů (SZPI)

Plesnivé poctivé párky od Babišů | FOTO: SZPI

Není to tak dlouho, co si Andrej Babiš stavěl předvolební kampaň na potírání nešvaru jménem dvojí kvalita potravin. Vystupoval dokonce v teatrálním videu, kde seděl na obrubníku, ládoval se mraženými větrníky a podivoval se nad tím, že to není moc dobré. Už tehdy ho konkurenční strany kritizovaly, jak je možné, že si on sám dovoluje hovořit o nekvalitních potravinách, když holding Agrofert z jeho svěřenských fondů uvádí na trh řadu potravin s pochybnou kvalitou.

SZPI

Dětské plísňové párky od pana premiéra a jeho manželky

 

Problematickou kvalitu některých výrobků z premiérova holdingu lze doložit konkrétními případy. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce narazili například na dva druhy plesnivých párků. V prvním případě šlo o „Poctivé párky vídeňské“. „Potravina měla oslizlý povrch, na kterém se vyskytovala plíseň viditelná pouhým okem. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. Potravina neměla prošlé datum použitelnosti,“ konstatovali kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Výrobcem těchto párků byly Kostelecké uzeniny a. s.

SZPI

Dětské plísňové párky od pana premiéra a jeho manželky – detail

 

Od téhož výrobce potom SZPI zachytila i Tesco dětské párky. A ty měly stejný problém. „Na povrchu párků byla zjištěna plíseň viditelná pouhým okem. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. Výrobek neměl prošlé datum použitelnosti,“ uvedla opět SZPI.

První případ zachytila kontrola na konci září, ten druhý v lednu. Plesnivé párky byly v obou případech z holdingu Agrofert, o kterém premiér Babiš tvrdí, že není jeho, ačkoliv audity EU hovoří jinak. Holding Babiš formálně převedl na svoji ženu Moniku a dva právníky. Když ne Babiše, tak tedy jich je potřeba se ptát, zda svým dětem kupují tyto plesnivé párky. Namístě je také otázka, proč si premiér hrál na řešitele problému dvojí kvality potravin, když jeho žena posílá na trh plesnivé párky pro děti. Není těch problémů doma dost? A jak tohle vyřeší?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]