Kontroloři se podívali na jídlo od Babiše: Kuře se salmonelou, oslizlé párky

Kuře se salmonelou. Na trh ho poslala firma Vodňanská drůbež z Agrofertu. (potravinynapranyri.cz)

Kuře se salmonelou. Na trh ho poslala firma Vodňanská drůbež z Agrofertu. | FOTO: potravinynapranyri.cz

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce při svých výjezdech opět narazili na nekvalitní a nebezpečné potraviny pocházející z holdingu Agrofert, který má Andrej Babiš formálně odložený ve svěřenském fondu a momentálně ho údajně ovládá jeho manželka Monika. V síti kontrolorů tentokrát zůstaly oslizlé párky a kuře se salmonelou.

Na kuře s bakterií, která způsobuje salmonelózu, narazili kontroloři v Kauflandu ve Velkém Meziříčí. Maso kontrolovali tři dny před koncem doby trvanlivosti. Kuře na trh poslala Vodňanská drůbež. To jsou ta kuřata, která si zahrála s Babišem a Jaromírem Jágrem v předvolebním klipu.

Oslizlé párky inspektoři našli v prodejně potravin v Tršicích. Šlo o Javořické párky z Kosteleckých uzenin. K odebranému vzorku inspekce poznamenala: „Výrobek měl oslizlý a lepkavý povrch a nakyslý zápach. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. Výrobek neměl prošlé datum použitelnosti, byl odebrán z načatého balení.“

Nejde zdaleka o první případy. Kontroloři SZPI pravidelně nacházejí nekvalitní nebo šizené potraviny z holdingu Agrofert. Jsou to například šizené uzeniny obsahující méně masa, než je deklarováno na etiketách, v minulosti se objevily i kousky plastu v trvanlivém salámu a extrémem byla dokonce jehla.

Před časem ukončil s Agrofertem spolupráci řetězec Globus v odběru špekáčků. Vedení řetězce došla trpělivost po tom, co vyšlo najevo, že špekáčky z Agrofertu obsahují nejméně masa ze všech testovaných a z poloviny jsou vyrobené z nemasových ingrediencí. „Rozhodli jsme se přestat odebírat vázané špekáčky od firmy Krahulík a nahradit je produktem s vyšším podílem masa. Se sortimentem neustále pracujeme, chceme prodávat kvalitní výrobky,“ uvedla pro pořad A DOST! Pavla Hoblíková, mluvčí Globusu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]