Premiér Andrej Babiš má nový problém. Je jím rozhodnost nových představitelů Evropské unie. Poslankyně a předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová se rozhodla vymýtit problém konfliktu zájmů. Navazuje tak na svoji předchůdkyni Ingeborg Gräßleovou, které Babiš opakovaně spílal. Podle Hohlmeierové je nutné se celou věcí zabývat velmi důkladně proto, aby obyvatelé Evropské unie mohli důvěřovat svým institucím.
Monika Hohlmeierová poskytla rozhovor deníku FORUM 24 poté, co se europoslanci na zasedání jejího výboru (CONT) zabývali finálním auditem ke střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše.
FORUM 24: Europoslanci Výboru pro rozpočtovou kontrolu se budou brzy dotazovat eurokomisaře Johannese Hahna na finální zprávu auditorů k problému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Měla jste možnost výsledky auditu vidět?
Během zasedání výboru ve čtvrtek 5. prosince byl komisař Johannes Hahn dotazován na audit, který unikl do médií, a to na postup řídících a kontrolních systémů, které by měly zabránit konfliktu zájmů v České republice. Komisař Hahn byl pozván na běžné slyšení k účetní závěrce za rok 2018. Členové výboru zdůrazňovali, že si přejí diskutovat o tomto tématu před Vánoci. Pan Hahn poukázal na to, že jde o finální závěrečnou zprávu, ale že po přeložení do češtiny bude mít vláda dva měsíce na to, aby sdělila, jak situaci napraví. Komisař Hahn přijal pozvání na neveřejné zasedání výboru 16. prosince, aby byla prodiskutována témata zveřejněná v auditní zprávě.
Jde tedy skutečně o finální zprávu. Jak vážné je toto téma pro váš výbor?
Obvinění ze střetu zájmů a situace, které jsou popsány v auditní zprávě, jsou pro náš výbor velmi důležité. Budeme se Evropské komise podrobně ptát na střet zájmů a na zneužívání zemědělských a regionálních fondů v souvislosti se společnostmi premiéra Andreje Babiše – přesně tak, jak to náš výbor v podobných případech dělá. CONT důsledně pracuje na tom, aby byly finanční prostředky Evropské unie vynakládány správně a ve prospěch evropských občanů. Proto naše postupy nijak neovlivníme, i když je pan Babiš předsedou vlády. CONT bude od Evropské komise požadovat jasné odpovědi ohledně důsledků, které je třeba vyvodit ze zprávy o interním auditu.
Střet zájmů se jeví jako velký problém, který se opakovaně objevuje ve východních zemích EU. Vidíte nějakou cestu, která by vedla k jeho vyřešení?
Střet zájmů a právní stát jsou tématem nejen pro členské státy z východní Evropy. Je to poslání Výboru pro rozpočtovou kontrolu, aby se ujistil, že v členských státech existují efektivní mechanismy, které garantují, že řídící i kontrolní orgány pracují nezávisle a profesionálně. EU musí vytvořit efektivní tlak na to, aby fungoval právní stát, a nová nařízení musí být součástí víceletého finančního rámce na období 2021-2027.
Je podle vás možné, aby zainteresované orgány pracovaly nezávisle i v situaci, kdy je vyšetřovanou osobou předseda vlády?
Problém v České republice je podobný některým dalším státům. Máme tu několik velmi vážných případů střetu zájmů, zneužívání dotací, útoků na právní stát, ale i mnohem vážnější případy, jako byla vražda Jána Kuciaka. Existují případy, v nichž figurují členové vlád. A právě proto musíme zpřísnit zákony. Pro europoslance z našeho výboru je naprosto nepřijatelné, abychom tato témata v některých státech museli stále řešit. Existuje jasná definice minimálních standardů právního státu a mezi ně patří nezávislost justice a možnost vyšetřovat kriminální činy stejně jako podvody, krácení daní nebo zneužívání peněz daňových poplatníků stejně jako jiné zločiny. Evropští občané musí mít důvěru ke státním institucím, které spravují veřejné peníze nezávisle a bez nátlaku určitých skupin. EU nevznikla, aby podporovala oligarchy a oligarchické systémy, ale aby sloužila tomu, aby se její občané měli dobře.
Považujete za součást těchto problémů i fakt, že některé země včetně České republiky stále ještě nemají pravidla pro zastropování dotací, což zvýhodňuje velké hráče na trhu?
Jestliže chceme být silní, právní stát musí být základem pro veškeré financování, a to jak v zemědělství, tak v infrastruktuře, v inovacích i ve výzkumu, abychom posilovali konkurenceschopnost a vznik pracovních míst v členských státech. Výbor pro rozpočtovou kontrolu očekává, že budeme schopni vytvořit lepší rozhodování v novém programovém období tím, že se zaměříme na na financování malých a středních, často rodinných firem, na inovátory, start-upy a na velké množství nevládních organizací. Chtěli bychom mít výsledky a analýzy všech případů včetně toho českého ještě před novým obdobím, abychom předešli budoucímu zneužívání a budoucímu střetu zájmů.
Pokud se v České republice situace nevyřeší, mohou přijít nějaké sankce? Mohou se týkat celé České republiky, která by pak kvůli svému ministerskému předsedovi přišla o dotace?
Zdůrazňuji, že čeští občané nesmějí trpět potenciálními sankcemi, které jsou popsány v závěrečné správě auditorů Evropské komise. Obecně řečeno, česká vláda by měla ve své odpovědi Evropské komisi popsat, jak vyřeší popsané slabiny v řídících a kontrolních systémech tak, aby se zbavila problému se střetem zájmů. Potřebujeme ujištění o tom, že všechny evropské prostředky, které byly podvodně zneužity, musí být plně navráceny zpět – a to podtrhuji – jejich příjemcem, a nikoli českými daňovými poplatníky.
__________________
Europoslankyně Monika Hohlmeierová je německá politička za Křesťansko-sociální unii, která vystudovala ekonomii. Má za sebou dlouhou kariéru ve vysokých pozicích bavorské administrativy, kdy byla opakovaně poslankyní i zemskou ministryní školství a kultury. Je dcerou bavorského předsedy vlády a spolkového ministra Franze Josefa Strauße, který je považován za jednoho z nejvýraznějších poválečných politiků SRN a mimo jiné byl spoluzakladatelem firmy Airbus.