Kontroly na hranicích se Slovenskem jsou porušením schengenského kodexu, tvrdí Bratislava. Rakušan to odmítá

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes ČR přecházejí do Německa a Rakouska (ČTK / Glück Dalibor)

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes ČR přecházejí do Německa a Rakouska | FOTO: ČTK / Glück Dalibor

Slovensko považuje stávající české kontroly na společné hranici za porušení schengenského kodexu, řekl v pátek novinářům slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Opětovně tvrdil, že Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu uzavřenou mezi oběma zeměmi. Ministra vnitra Vít Rakušan (STAN) to odmítá. Podle něj jsou kontroly přesně v mezích mezinárodních pravidel.

Slovenská policie možná navrhne, aby Bratislava tuto dohodu vypověděla. Česká republika kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a pak opakovaně rozhodla o jejich prodloužení; podobný krok vůči Slovensku učinilo i Rakousko.

()

„Schengenský kodex uvádí, že zavedení kontrol na vnitřních hranicích by mělo být posledním, a nikoli prvním řešením a až poté, co jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti. My říkáme, že tyto možnosti vyčerpány nebyly,“ uvedl Mikulec ve vesnici Brodské u hranic s Českem.

Slovenský ministr zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Česka za to, že Praha podle něj nedodržuje mezistátní dohodu ohledně předávání migrantů. Čeští představitelé už dříve podobnou výtku odmítli. Český ministr vnitra Vít Rakušan v polovině října řekl, že Česko a Slovensko budou společně pracovat na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na nové smlouvě o policejní spolupráci.

„Česká republika z našeho pohledu porušuje readmisní dohodu tím, že migranty, které zadrží na svém území, vozí autobusy do blízkosti hranic se Slovenskou republikou a bez dodržení dohod a vzájemnosti vykládá tyto migranty a posílá je na území Slovenska. Nejenom že porušují readmisní dohodu, ale i ohrožují životy a zdraví samotných migrantů,“ řekl v pátek Mikulec. Dodal, ve zmíněné záležitosti probíhají mezi Slovenskem a Českem jednání expertů a politiků.

Premiér Petr Fiala (ODS) na pražském Vítkově (Úřad vlády ČR)

„Readmisní dohoda může být uplatňována jen tehdy, pokud země je schopna lidi vrátit do země původu. Slovenská republika není schopna vrátit tyto lidi do Sýrie nebo do Afghánistánu, protože je tam válečný konflikt,“ řekl slovenský ministr.

Slovenský policejní viceprezident Damián Imre na společné tiskové konferenci s Mikulcem řekl, že policie by v případě pokračování stávajícího vývoje ohledně migrantů mezi Českem a Slovenskem navrhla vypovězení readmisní dohody s ČR. Imre uvedl, že běženci ze Sýrie a Afghánistánu po absolvováním příslušné administrativní procedury na Slovensku chtějí pokračovat ve své cestě. Podle Mikulce míří hlavně do Německa a do jiných zemí západní Evropy.

Mikulec zopakoval, že řešením migrace je zajištění vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Bratislava v této souvislosti minulý týden vyslala 40 policistů na maďarsko-srbskou hranici. Slovensko je pro migranty tranzitní zemí, jejich trasa vede hlavně přes Srbsko a Maďarsko.

Česká vláda ve čtvrtek rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem do 12. prosince. Rakousko pak oznámilo, že hraniční kontroly se Slovenskem, které měly skončit v pátek, prodlouží o 15 dní.

Podle Víta Rakušana je prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem přesně v mezích mezinárodních pravidel. Nedochází k žádnému porušení schengenského kodexu, reagoval slovenskou kritiku. „K žádnému porušení schengenského kodexu z naší strany nedochází. Prodloužení kontrol je přesně v mezích mezinárodních pravidel,“ řekl vicepremiér a ministr vnitra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články