Kontroly v hospodách či konec testů zdarma. Přehled listopadových změn a událostí

Hostinec, ilustrační snímek (ČTK)

Hostinec, ilustrační snímek | FOTO: ČTK

Předposlední měsíc roku 2021 je nabitý událostmi. Hned ode dneška vstupuje v platnost několik nových opatření namířených proti epidemii covidu-19 v Česku, v omezené míře se vrací plošné testování školáků. To ale není zdaleka všechno poprvé se v tomto měsíci také schází nově zvolená poslanecká sněmovna a zákonodárci budou mimo jiné s největší pravděpodobností řešit, zda dočasně neodebrat pravomoci prezidentovi Miloši Zemanovi, který už je několik měsíců hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Změny proticovidových opatření platné pro restaurace

Ode dneška začíná platit celá řada změn a novinek v systému mimořádných opatření namířených proti covidu-19. Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) mimo jiné rozhodla o tom, že personál hospod, restaurací a podobných podniků bude nyní povinně kontrolovat všechny příchozí hosty, zda splňují pravidla tzv. OTN tedy zda jsou očkovaní, otestovaní či zda v nedávné době covid-19 prodělali. Lidé, kteří se ničím z tohoto neprokážou, nesmějí být v hospodách obslouženi, stále si ale budou moci jídlo alespoň odnést s sebou.

()

Novinky v systému testování na covid-19

Od 1. listopadu se zároveň zkracuje platnost testů na covid-19, které především neočkovaní potřebují například při návštěvě plaveckého bazénu nebo kulturních akcí. Nově PCR test platí tři dny místo dosavadních sedmi a platnost testů antigenních se zkracuje ze 72 hodin na pouhých 24.

To ale není vše vláda zároveň rozhodla, že od listopadu také z velké části končí bezplatné plošné preventivní testování na covid hrazené ze zdravotního pojištění. O možnost nechat se zdarma otestovat přijdou opět lidé, kteří se proti viru odmítají nechat naočkovat, naopak tato možnost zůstane i nadále dostupná dětem do 18 let věku či těm, kteří už jsou takzvaně rozočkovaní, ale vakcinaci ještě nemají uzavřenou. V klidu mohou být také ti, kteří se proti nákaze nemohou očkovat z vážných zdravotních důvodů. Nadále bezplatné zůstávají i testy indikované lékařem či hygienou. Vláda zrušení testování zdarma pro neočkované obhajuje tím, že tak chce tyto Čechy dotlačit k tomu, aby se vakcinaci podrobili. A zatím to funguje očkovací místa v minulých dnech hlásila výrazně vyšší zájem, především ta, kam se dá přijít bez předchozí registrace.

Změny a testování ve školách

Další novinky se týkají od 1. listopadu také škol. Všichni neočkovaní učitelé musejí nově povinně vyučovat s nasazeným respirátorem či nanorouškou. Snaha zavést nošení respirátorů ve třídách i u dětí narazila na odpor ministra školství Roberta Plagy (za ANO), žáci tak musejí i nadále ochranu úst a nosu nosit pouze ve společných prostorách.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Už během 1. listopadu také proběhne plošné testování na covid-19 u školáků v regionech s velmi špatnou epidemickou situací jde o okresy Brno-venkov, České Budějovice, Prachatice, Přerov, Prostějov, Ostrava-město, Karviná a Opava. Jako hranici pro nařízení plošného školního testování určila hlavní hygienička Pavla Svrčinová už dříve 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Protože ale seznam testujících okresů úřady schválily už před několika dny, zhoršila se mezitím situaci i v řadě dalších regionů.

Svrčinová v neděli Radiožurnálu řekla, že testování na školách se 8. a 15. listopadu rozšíří o dalších více než dvacet okresů, nevyhne se ani Praze. Přesto se prý nepočítá s plošným testováním v celé republice, protože mezi jednotlivými regiony jsou v tzv. incidenci opravdu velké rozdíly.

Zasedání nově zvolené sněmovny a vznik nové vlády

Už za týden, tedy v pondělí 8. listopadu, se v novém povolebním složení poprvé schází poslanecká sněmovna. Zákonodárci si budou mimo jiné volit nové vedení a rovněž určí členy nejdůležitějších sněmovních výborů. Zároveň je také příští pondělí dnem, do kterého chce mít pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS) připravenou a podepsanou koaliční smlouvu a program svého kabinetu, jehož personální složení zůstává i nadále zahalené tajemstvím.

Poslanci i senátoři budou muset v následujících dnech také rozhodnout o tom, zda se pokusí aktivovat článek 66 české ústavy, který umožňuje dočasně odebrat pravomoci prezidentovi. Miloš Zeman je totiž už několik týdnů hospitalizovaný. Vrcholní politici už dříve avizovali, že než případně k takto zásadnímu kroku přistoupí, vyžádají si od vojenské nemocnice nové stanovisko, zda Miloš Zeman je, či není schopný pracovat.

Poslanec ODS Pavel Žáček (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Úloha prezidenta je v povolebním období zcela klíčová právě hlava státu přijímá demisi končící vlády a zároveň určuje toho, kdo bude jednat o vládě nové. Pokud by obě komory parlamentu odhlasovaly odebrání pravomocí prezidentovi, přešly by tyto ke jmenování nového kabinetu na předsedu sněmovny na tuto pozici chtějí koalice SPOLU a PirSTAN, které ve volbách celkem získaly 108 poslaneckých mandátů, dosadit šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou.

Další listopadové události

V listopadu nás podobně jako v září a říjnu čeká také jeden volný sváteční den Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopad a letos vychází na středu. Na rozdíl od 28. září a 28. října ale zůstávají obchody nad 200 metrů čtverečních 17. listopadu otevřené, a není tak třeba nakupovat zásoby dopředu. Dílčí změny se tento měsíc dotknou i provozu pražské městské hromadné dopravy seznam novinek je k nahlédnutí na tomto odkazu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]