Konvalinková: Věřím, že pan Werich Květě tam nahoře znovu nabídne angažmá

Květa Fialová s Naďou Konvalinkovou (Archiv Nadi Konvalinkové)

Květa Fialová s Naďou Konvalinkovou | FOTO: Archiv Nadi Konvalinkové

Rozloučení s legendární českou herečkou Květou Fialovou proběhne dnes ve dvanáct hodin v divadle ABC. V rozhovoru pro Forum 24 promluvila o přátelství s Květou Fialovou jedna z jejích nejbližších přítelkyň, herečka Naďa Konvalinková.

 

Už jste si, paní Konvalinková, otevřela šampaňské a zapálila svíčku? Četla jsem, že paní Fialová upřednostňovala spíše neokázalé rozloučení.

Ano, hned v ten den, kdy jsem se dozvěděla, že její duše opustila tělo. Zapálila jsem si svíčky a večer po představení jsme Květě tam nahoru připili.

Kdy jste se s Květou Fialovou sblížily jako přítelkyně?

Já jsem do Městských divadel pražských přišla v roce 1976 a hned druhá komedie, kterou jsem hrála, byla Tři Alberti a slečna Matylda, ve které jsem se s ní poprvé potkala na jevišti. Květa hned po premiéře řekla: „Patříš do mé řeky,“ a tím začalo naše přátelství. Začala jsem k ní a jejímu manželu Pavlu Hášovi jezdit na chalupu, trávily jsme spolu prázdniny, jezdily jsme do ciziny.

Na to jsem se chtěla také zeptat. Vím, že velmi ráda cestujete. Cestovaly jste i spolu?

Přesně tak, hodně jsme cestovaly. Vždycky jsme využily leden hlavně proto, že se v divadlech moc nehraje. Byly jsme spolu několikrát na ostrově Tenerife na Kanárských ostrovech. Podívaly jsme se také do Egypta nebo do Andalusie a byly jsme rovněž v Tunisu. Vybíraly jsme si destinace, kde je v zimě teplo, tam jsme jezdily rády.

Byly jste si v těžkých chvílích pro sebe oporou?

Každopádně. Bylo to přátelství, kdy člověk ví, že když zavolá, druhý je tam pro něho. Zároveň jsem se od ní hodně naučila.

Vnímala jste ji jako svou rodinu?

Ano, ten vztah byl spíše rodinný. Nejen s Květou, ale také jejím manželem a dcerou. Všichni jsme si velice blízcí. Milovala jsem její ironický nadhled a humor, který měl i Pavel Háša, takže jsme se spolu hodně nasmáli.

Navštěvovala jste paní Fialovou až do posledních měsíců před smrtí?

Chodili jsme za ní v každém případě minimálně dvakrát do měsíce. Většinou jsem zorganizovala, aby nás šlo více kolegů. Vždycky nás poznala. Byla ráda, že jsme přišli, a prožili jsme hezké odpoledne. Potom se její stav zhoršil, tělo začalo vypovídat službu, a když měla mít osmaosmdesáté narozeniny, už jsem se za ní nedostala. Do Vinohradské a krčské nemocnice už poté nebyl přístup, tak jsme byly ve spojení jen na dálku.

Včera jsem se dívala na její rozhovor s Janem Krausem z roku 2011. Měla velmi břitký smysl pro humor. Ať už se jednalo o kohokoliv, uměla lidi odzbrojit.

Ona ráda šokovala.

Byla taková i v soukromí?

Ano, rozhodně.

K Janu Krausovi tehdy také přinesla vlajku Tibetu. Ví se, že byla velkou obdivovatelkou a vyznavačkou buddhismu. Mám pocit, že byla velmi neústupná, i co se týče politických názorů a přesvědčení. V pořadu vtipkovala o tom, jak v katolickém kostele přečetla buddhistickou modlitbu. Byla takto nekompromisní opravdu? Rozlišovala mezi dobrem a zlem přísně?

Měla vyhraněné názory, ale myslím si, že byly správné. Měla na ně právo.

Květa Fialová se netajila oním otřesným zážitkem, který prožila těsně po druhé světové válce…

Já bych k tomuto chtěla říct jedno. Je to veliká osobnost, v podstatě legenda a zářící hvězda na jevištích a ve filmech, a že média často píšou jenom o tomto prožitku, mě zaráží. Mělo by se spíše mluvit o tom, kolik nezištné lásky uměla rozdávat a jak všechny kolem sebe učila radovat se z maličkostí.

Vnímám to přesně tak, jak říkáte. Chtěla jsem pouze podotknout svou domněnku, a to, že tato událost pravděpodobně nebyla určujícím tématem jejího života. Bohužel se toho pouze v minulosti chytla média.

Přesně tak. Ona to jednou zveřejnila a od té doby se to omílá.

Zároveň z toho, co jsem pochopila, měla velmi šťastné a harmonické manželství.

To opravdu ano. Bylo u nich nádherně, laskavo a milo. Humorem se nešetřilo.

Čím se vyznačoval herecký styl Květy Fialové?

Byla herečka, která nikdy nešla na diváky lacino. Nepodbízela se. Měla cit pro míru projevu v každé replice a její osobitý humor nikdy nebyl útočný, vždycky byla ve všech rolích lidsky pravdivá.

Diváci si ji nejvíce pamatují jako Tornado Lou z Limonádového Joea. Která role pro ni byla podle vás výjimečná?

Zahrála samozřejmě spoustu nádherných postav ve filmu, ale ohromně si jí vážím také za to, čím byla na jevišti a jak krásné role ztvárnila ve vyšším věku.

Chtěla byste na závěr našeho krátké povídání o Květě Fialové něco dodat?

Věřím, že se jí splní její poslední přání, že se tam nahoře potká se svými blízkými a že jí pan Werich opět nabídne angažmá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner