Konvičkova strana má pozastavenou činnost. Adam B. Bartoš může pokračovat

Eric Drooker

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Alternativě pro Českou republiku 2017. Důvodem jsou neúplné finanční zprávy za roky 2014 a 2015, řekla ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová. Hnutí tehdy podle údajů z rejstříku ministerstva vnitra fungovalo pod názvem Restart 2014.

Pozastavení činnosti už nehrozí radikální Národní demokracii s předsedou Adamem Bartošem. Vláda vzala návrh zpět, a soud proto zastavil řízení. Důvodem zpětvzetí je to, že strana dodatečně předložila Sněmovně chybějící identifikační údaje dárců ve výročních zprávách za roky 2014 a 2015. Vyplývá to z informací, které po dnešním zasedání volebního senátu poskytla ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Zpětvzetí návrhu vládou a následné zastavení řízení se odehrálo i v případě hnutí Náš Hlučín.

Alternativa pro ČR se aktivizovala před loňskými senátními volbami. Inspiruje se německou AfD. Za hnutí neúspěšně kandidoval do senátu například entomolog a odpůrce islámu Martin Konvička. Aktuálním předsedou je podle webu strany hudebník a spisovatel Petr Štěpánek.

Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí. Má na to jeden rok. Pokud nedostatky nenapraví, podá vláda další návrh, tentokrát již na rozpuštění strany.

Soud dále zamítl návrh vlády na pozastavení činnosti Strany občanské sebeobrany, a to s ohledem na to, že doplnila chybějící doklady za účetní období 2014. Nedostatky trvají u roku 2015. Nicméně pro pozastavení činnosti politické strany je nezbytné, aby výroční finanční zprávy nebyly řádně podány alespoň po dva roky.

Žádné další návrhy na pozastavení činnosti nebo rozpuštění stran a hnutí u soudu nyní neleží. „Agenda volebního senátu je pro tuto chvíli vyčerpána,“ uvedl jeho předseda Tomáš Langášek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]