Konvičkovci převlečení za džihádisty strašili turisty v centru Prahy. Zasáhla policie

Islamobijec Martin Konvička si na Staroměstském náměstí hraje na imáma. (ČTK)

Islamobijec Martin Konvička si na Staroměstském náměstí hraje na imáma. | FOTO: ČTK

Policie ukončila v neděli odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze happening odpůrců islámu, kterého se zúčastnil i přední český islamobijec docent Martin Konvička. Ten přijel na náměstí po 14. hodině na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky teroristické organizace, kteří mávali vlajkou Islámského státu, vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je veliký) a stříleli z maket zbraní do vzduchu.

„Divadelní představení“ předčasně ukončila policie, protože podle ní mimo jiné simulovaná střelba mohla vyvolat paniku.

Organizátoři v den výročí okupace bývalého Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy zinscenovali okupaci hlavního města tzv. Islámským státem. Sám protiislámský aktivista Konvička představoval nejvyššího imáma a během představení citoval právo šaría.

Lidem, kteří představení přihlíželi, Konvička vykládal a snažil se i názorně předvádět, jak by vypadala naše země pod muslimskou vládou. Sekundovali mu muži s nalepenými plnovousy v dlouhých hábitech. Konvička vykřikoval, že se zavřou vysoké školy, budou se pálit knihy, ženy budou bičovány a kamenovány. Že jde o divadlo, nemuselo být kolemjdoucím jasné a také na to někteří z nich aktéry představení upozorňovali. Ve chvíli, kdy se Konvičkovci chystali předvést popravu zajatce, policie akci ukončila.

Někteří vystrašení turisté a kolemjdoucí, kteří o happeningu nebyli informováni, se v panice rozutekli do okolních  ulic, několik z nich se údajně při útěku zranilo. Nerozuměli totiž produkci a výkřikům v češtině a dojem z akce v nich vyvolal obavy, že nejde o smyšlené napadení. Mnozí turisté byli vystoupením šokováni a byli velmi překvapeni, že se v České republice na veřejném prostranství může podobná věc odehrát. „Já jsem z Belgie a říkám vám, že je to velmi nebezpečné,“ řekl jeden z nich.

Podobu vystoupení odsoudilo na sociálních sítích mnoho lidí, negativně se k němu vyjádřili i někteří politici.

„Dnešní akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu,“ uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek se ve svém vyjádření rovněž na twitteru podivoval nad tím, že „původci tohoto veřejného ohrožení pod vlajkou Islámského státu nebyli zadrženi“. Důsledky mohly být fatální, míní Kalousek.

Za nepřijatelný „happening extremistů“ označil akci předseda ODS Petr Fiala. „Je na primátorce hlavního města Adrianě Krnáčové a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, aby vysvětlili, jak se něco takového mohlo stát,“ říká Fiala.

„Vždy budu hájit svobodu vyjadřování, ale tohle už je hodně přes čáru. Takovéto uskupení nemá na politické scéně co dělat,“ uvedl bývalý ministr spravedlnosti, dnes europoslanec Jiří Pospíšil. Na sociální síti je také svědectví muže z blízkého hotelu, kam podle něj přiběhly asi tři desítky lidí v obavě, že na náměstí útočí islamisté.

Cílem akce bylo podle Konvičky šokovat. Scénář i rekvizity imaginární invaze Islámského státu do Česka byly podle něj předem domluveny jak s pražským magistrátem, tak s policií.

„Nepodařilo se několik drobností. První byl krach ozvučení, což jde na vrub magistrátu. Proto jsme to museli ukřičet, a s tím možná souvisí to, že některé výtržnosti diváků jsme nebyli schopni moderátorsky zvládnout, protože mikrofon člověku dodá možnosti s diváky pracovat,“ prohlásil Konvička.

To, že vypukla panika, oznámili podle něj policii dva jeho „bývalí kolegové z Úsvitu“, kteří požadovali, aby policie akci rozpustila. „Pokusy o rušení nebyly ze strany diváků, ale ze strany zhrzelé politické konkurence,“ tvrdí Konvička.

Druhou věcí, která se nepodařila, bylo podle Konvičky předčasné ukončení akce. „Mělo to končit odhlavením konvičkovce a následným symbolickým odjezdem na Pražský hrad, kde jsme chtěli odhlavit ještě dalšího nepřítele radikálního islámu, prezidenta republiky. Tam už jsme samozřejmě nebyli,“ líčí Konvička své nápady.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman potvrdil, že akce na Staroměstském náměstí byla řádně ohlášena. Zda byl magistrátní úředník seznámen s jejím scénářem, ale mluvčí nevěděl.

Policie předvolala organizátory akce k podání vysvětlení. Prověřuje, zda nespáchali trestný čin šíření poplašné zprávy. Konvičkovo zadržení policie sice nepotvrdila, sdělila však, že organizátoři byli vyzváni, aby se dostavili na policii.

„Nemůžeme potvrdit, že by byl pan Konvička zadržen. Osm osob, mezi nimiž byli i organizátoři akce, bylo však vyzváno, aby přišli na policejní služebnu podat vysvětlení,“ sdělil serveru Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Akce pak byla policií ve spolupráci s úředníky předčasně ukončena,“ dodal s tím, že organizátoři by mohli být obviněni z šíření poplašné zprávy.

Shromáždění s názvem „Okupanti obsazují Prahu“ bylo řádně nahlášené a schválené pražským magistrátem. Akci pořádala Iniciativa Martina Konvičky, která letos na jaře nahradila Blok proti islámu, jehož byl Konvička předsedou. Vybrala si pro ni záměrně 21. srpen, kdy si lidé v Česku připomínají invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Na svém Facebooku iniciativa uvedla, že „divadelní představení“ mělo za cíl ukázat, „jak to tady bude vypadat, až nám sem ti mohamedání dorazí“.

Konvička proti muslimům a islámskému náboženství ostře veřejně vystupuje několik let. Původně chtěl se svým hnutím kandidovat v podzimních krajských volbách. Nakonec se rozhodl sám kandidovat do Senátu. Kvůli jeho dřívějším výrokům na facebooku ho stíhá policie, podle žalobce těmito výroky podněcoval k nenávisti vůči islámskému náboženství.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]