Konvičkovci upozornili fanatiky z Daeše nejen na sebe, ale na nás na všechny

ČTK

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ | FOTO: ČTK

Ministr vnitra Chovanec nebyl daleko od pravdy. Jen bych nedělní akci konvičkovců na Staroměstském náměstí nenazval kretenismem, ale čirou pošetilostí. A jeho aktérům cosi připomněl.

Že člověk byl Stvořitelem nadán nejen svobodou, svobodnou vůlí, ale také rozumem. A že už v ráji v zemi Eden byla svoboda člověka omezena jistými limity: „Z každého stromu rajského svobodně jísti budeš, ale ze stromu vědění dobrého a zlého nikoli.“

Objevuje se zde zásadní princip: Svoboda, ať je jakkoli široká, není bezbřehá.

Pak se stalo něco, co se podle stvořitelského záměru stát nemělo. Člověk zákaz porušil a ovoce ze zakázaného stromu okusil. Tím na sebe přivolal trest. Nicméně došlo k paradoxu. Mohli bychom říci, že všechno špatné je k něčemu dobré. Od onoho přelomového okamžiku je člověk s to rozeznat mezi dobrým a zlým, což mu ve spojení s danou mu svobodou a rozumem dává obrovskou odpovědnost za jeho počínání.

Právě na toto jsem myslel, když jsem se během neděle 21. srpna dozvěděl o akci konvičkovců na Staroměstském náměstí.

ČTK

Ne vše, co si můžeme dovolit v rámci mantinelů svobody, jež platí v našem současném demokratickém režimu, je dobré (rozumné, správné, moudré, užitečné atp.). Jak již naznačeno, považuji happening „Daeš v Praze“ za čirou pošetilost.

Proč? Cítil-li jsem se až dosud v Praze relativně bezpečně, pak toto přestává platit. Potenciálně hrozí, že nejen na sebe, ale na nás všechny konvičkovci fanatiky z Daeše (Islámského státu, přesněji jeho stoupenců v Evropě) upozornili. Ti mohou následně zareagovat – a ve stylu „řekli jste si o to“ přenést svůj teror i do Prahy. Netvrdím, že to bezprostředně hrozí a modlím se za to, aby nehrozilo. Nicméně „kostky byly vrženy“. Teď můžeme jen doufat, že blánivá akce nevyvolá krvavou reakci.

romea.cz

Nemyslím si, že názor výše uvedený představuje cosi jako appeasement vůči islámskému zlu. Naopak jsem přesvědčen, že když nám byl dán tak obrovský dar, jakým je rozum a zdravý úsudek, inteligence a schopnost rozlišovat mezi dobrým a zlým, je naší povinnosti počínat si v souladu s těmito hodnotami. Platí to jak o docentu Konvičkovi a jeho týmu, tak o lidech na pražském magistrátu.

Ztotožňuji se se slovy očitého svědka citovaného v médiích krátce po akci: „Já jsem z Belgie a říkám vám, že je to velmi nebezpečné.“

Věru tak.

Poznámka vyšla na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner