Konvičkovci upozornili fanatiky z Daeše nejen na sebe, ale na nás na všechny

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ (ČTK)

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ | FOTO: ČTK

Ministr vnitra Chovanec nebyl daleko od pravdy. Jen bych nedělní akci konvičkovců na Staroměstském náměstí nenazval kretenismem, ale čirou pošetilostí. A jeho aktérům cosi připomněl.

Že člověk byl Stvořitelem nadán nejen svobodou, svobodnou vůlí, ale také rozumem. A že už v ráji v zemi Eden byla svoboda člověka omezena jistými limity: „Z každého stromu rajského svobodně jísti budeš, ale ze stromu vědění dobrého a zlého nikoli.“

Objevuje se zde zásadní princip: Svoboda, ať je jakkoli široká, není bezbřehá.

Pak se stalo něco, co se podle stvořitelského záměru stát nemělo. Člověk zákaz porušil a ovoce ze zakázaného stromu okusil. Tím na sebe přivolal trest. Nicméně došlo k paradoxu. Mohli bychom říci, že všechno špatné je k něčemu dobré. Od onoho přelomového okamžiku je člověk s to rozeznat mezi dobrým a zlým, což mu ve spojení s danou mu svobodou a rozumem dává obrovskou odpovědnost za jeho počínání.

Právě na toto jsem myslel, když jsem se během neděle 21. srpna dozvěděl o akci konvičkovců na Staroměstském náměstí.

Islamobijec Martin Konvička si na Staroměstském náměstí hraje na imáma. (ČTK)

Ne vše, co si můžeme dovolit v rámci mantinelů svobody, jež platí v našem současném demokratickém režimu, je dobré (rozumné, správné, moudré, užitečné atp.). Jak již naznačeno, považuji happening „Daeš v Praze“ za čirou pošetilost.

Proč? Cítil-li jsem se až dosud v Praze relativně bezpečně, pak toto přestává platit. Potenciálně hrozí, že nejen na sebe, ale na nás všechny konvičkovci fanatiky z Daeše (Islámského státu, přesněji jeho stoupenců v Evropě) upozornili. Ti mohou následně zareagovat – a ve stylu „řekli jste si o to“ přenést svůj teror i do Prahy. Netvrdím, že to bezprostředně hrozí a modlím se za to, aby nehrozilo. Nicméně „kostky byly vrženy“. Teď můžeme jen doufat, že blánivá akce nevyvolá krvavou reakci.

Martin Konvička (vlevo) a Miloš Zeman (romea.cz)

Nemyslím si, že názor výše uvedený představuje cosi jako appeasement vůči islámskému zlu. Naopak jsem přesvědčen, že když nám byl dán tak obrovský dar, jakým je rozum a zdravý úsudek, inteligence a schopnost rozlišovat mezi dobrým a zlým, je naší povinnosti počínat si v souladu s těmito hodnotami. Platí to jak o docentu Konvičkovi a jeho týmu, tak o lidech na pražském magistrátu.

Ztotožňuji se se slovy očitého svědka citovaného v médiích krátce po akci: „Já jsem z Belgie a říkám vám, že je to velmi nebezpečné.“

Věru tak.

Poznámka vyšla na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]