Konvičkové, Okamurové, populisté: Největší přátelé teroristů

()

Evropa opět po nedávné tragédii z Paříže čelí další těžké zkoušce, teroristickému útoku v Bruselu, přímo v srdci Evropské unie. A o to právě jde – oslabit a rozdělit jednotnou Evropu, svést problém na politiku kancléřky Angely Merkelové a posílit všechny populisty, co jiný program než nenávist nemají. Ale Evropa nezvítězí nad terorismem prázdnými slovy ani domobranou vedenou figurkami typu Konvička nebo Bartoš. Evropa zvítězí jen silná a hlavně jednotná.

Podobné činy jsou samozřejmě děsivé a odsouzeníhodné. Jenže zjednodušení typu „Sobotka sem pouští uprchlíky, kteří tady pak útočí“, to je zásadní nepochopení celé věci, stejně jako černobílé svádění problémů na islám. Terorismus není náboženství a uprchlíci, přestože toto náboženství vyznávají, utíkají právě před terorismem (popř. samozřejmě před Bašárem Asadem).

(repro: youtube)

Správné je se bránit, přijmout všechna dostupná opatření, ovšem možná také přiznat si, že před teroristy se nejde bránit na sto procent, že prostě nejde ochránit všechna citlivá místa ve všech městech. Jedině s přijetím všech rizik můžeme být silní.

Belgický premiér Charles Michel dnes řekl, že Evropská unie je ve válce. Ano – ve válce s terorismem, nikoli s islámem, nikoli se sluníčkáři a neziskovkami a kdejakým vymyšleným pseudoproblémem, který tihle profesionální zneužívači strachu použijí, kdykoli se jim to hodí.

Takže prosím – pokud chceme silnou Evropu, buďme jednotní spolu s demokratickými politiky a nevzdávejme se svých svobod, ať k tomu někteří vyzývají. Právě o to teroristům jde – narušit náš životní styl, zničit západní způsob života a nakazit nás strachem, který povede ke vzájemným konfliktům.

Právě tohle všechno se stane, pokud se necháme v rozhodování zastupovat těmi, kteří fundamentalistům nahrávají nejvíc – konvičkovci, bartošovci, okamurovci a všemi možnými populisty, ať už je platí Vítek Bárta nebo někdo jiný.

Pokud má někdo dojem, že nás právě tihle lidé ochrání, tak nezbývá než se zeptat: Kde byli 11. září 2001? Kde byli po útocích v Londýně, v Madridu? Nikde, protože to nebylo tak zajímavé jako migrace, to se nemohli svézt na vlně hnědnoucích trendů, to by se museli postavit po boku těch, proti kterým teď štvou. Jenomže to se „politikům“, kteří nemají naprosto žádný program, vůbec nehodí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]