Kopaná kolem Kosova a cena za to, že Zeman něco plácne

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Miloš Zeman při návštěvě Srbska zašel opět o něco dále než dříve. Zatímco doposud Kosovo sice kritizoval a říkal, že on samostatnost této země neuznává, nyní prohlásil, že chce v Česku vyvolat debatu o českém oduznání nezávislosti Kosova.

Můžeme podobně jako Karel Schwarzenberg vtipkovat, že na existenci samostatného Kosova se může Zeman poptat u českých fotbalistů, ale zahraničně-politicky to taková bžunda není.

Interpol jako předzvěst

Zemanovo vystoupení už vyvolalo značný ohlas v diplomatickém zákulisí. Okamžitě se to stalo tématem pro dnešní jednání ministra zahraničí Tomáše Petříčka s jeho slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem, linky do Černínského paláce již žhavili zástupci ambasád Francie, Británie či USA.

Kosovo rozhodně není příkladem klidné, bezpečné a prosperující země, je ale i místem, kde se střetávají zájmy Západu, Ruska a Číny. Jde i o celý region západního Balkánu. Právě Rusko a Čína (ale i některé země EU jako Slovensko, Řecko, Španělsko či Kypr) samostatnost Kosova neuznávají, není těžké uhodnout koho Zemanův postoj potěší.

Miloš Zeman a srbský prezident Aleksandar Vučić  (FB)

Předzvěst, že se při návštěvě Bělehradu něco chystá, přinesl HlídacíPes.org už v pondělí – informaci o tom, že ministr vnitra Jan Hamáček pozdržel dopis s Českou podporou pro Kosovo v jeho snaze stát se členem mezinárodní policejní organizace Interpol.

Na Ministerstvu vnitra o tom podle informací HlídacíPes.org jednali ve dnech před návštěvou Srbska i zástupci Hradu.

Česko jako v Africe

Srbsko stupňuje svou zákulisní diplomatickou aktivitu v tlaku na to, aby co nejvíce zemí „oduznalo“ Kosovo. Oficiálně to ještě potvrzeno není, ale srbskému tlaku i „finanční pomoci“ prý již podlehly některé africké země, které slíbily vzít své uznání Kosova zpět.

Přidat si do sbírky některou ze zemí Evropské unie by byl pro Srbsko extrémně cenný úlovek. Miloš Zeman je z tohoto hlediska logickou volbou, i když vše nejspíš zůstane jen v rétorické rovině.

Můžeme samozřejmě připomínat, že to byl Miloš Zeman v roce 1999 coby tehdejší premiér, kdo za Česko, čerstvého člena NATO, posvětil letecké údery na Srbsko právě v souvislosti s událostmi v Kosovu. Podstatné je ale to, co Zeman říká teď.

Eric Drooker

A také stojí za to popřemýšlet nad tím, čí zájmy že to český prezident vlastně zastupuje. Vedle zájmů samotného Miloše Zemana – něčím zaujmout, upoutat pozornost a dočkat se uznání aspoň z Východu – jsou to v tomto případě zjevně zájmy Srbska, ale i zájmy Ruska, pro něž je každé štěpení zemí EU bodem k dobru.

A pak by to mohly být ještě jedna ryze obchodní rovina. Osobní zájmy lidí kolem Zemana, kteří – podobně jako afričtí vládcové – mohou slyšet na nabídku „finanční pomoci“ ze Srbska výměnou za to, že český prezident v pravý čas něco užitečného plácne.

O této verzi příběhu můžeme samozřejmě jen spekulovat, ale kdo by se tomu vlastně divil?

Text byl publikován na serveru HlídacíPes.org

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články