Kořanové se nepodaří odvolat Šarapatku. Bod na výboru neprošel

Eric Drooker

Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová chtěla na schůzi sněmovního volebního výboru projednávat odvolání radního České televize Zdeňka Šarapatky. Bod ale vůbec neprošel na program. Pro zařazení bylo sedm poslanců, potřeba bylo osm. O bodech programu se kvůli sporům hlasovalo jednotlivě.

Kořanová navrhla Šarapatkovo odvolání údajně kvůli nevhodnému příspěvku na jeho účtu na sociálních sítích po smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Šarapatka je ale zároveň kritikem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, prezidenta Miloše Zemana a je komentátorem deníku FORUM 24.

Kořanová poskytla rozhovor serveru iRozhlas.cz, v němž kritizovala publicistické pořady České televize: Otázky Václava Moravce nebo Reportéry ČT.

Do Rady ČT byli naposledy zvoleni tři noví zástupci – Hana Lipovská, Lubomír Xaver Veselý a Pavel Matocha. Ve všech případech se jednalo o kandidáty vládní koalice. Kritika návrhu Kořanové proto mířila i na to, že se snaží odvolat radního, který hájí opoziční stanoviska.

Na zasedání připomněl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, že svou rezignaci slíbil nabídnout jeho šéf Stanislav Berkovec poté, co byl v médiích zveřejněn jeho e-mail s hodnocením kandidátů do Rady ČT. Ten uvedl, že svůj konec nabídl pouze na klubu hnutí ANO a ten byl proti jeho rezignaci.

„Hlavně u ODS je vulgární vyjadřování teď na denním pořádku, hlavně na jihozápadě Prahy, jak jsem se mohla osobně přesvědčit. Co mi ale nepřijde v pořadku, jsou důvody pro nezařazení. Zařazení bodu o odvolání radního odmítali l z důvodu vytvoření precendentu, byť je ctěnýn právem sněmovny radní médi jak jmenovat; tak odvolat. Teď opozice zavedla precedent nový. O jednáních členů prostě nebudeme diskutovat, i když Jandáka jsme mohli diskutovat naprosto normálně.(zveřejňujeme bez redakčních úprav) vyjádřila se Kořanová k situaci na Facebooku. „Neuzavírala jsem politické handly a za hlasy jsem nic neslibovala, takže i s tímto jsem počítala. Další kroky, vč. zařazení bodu na řádnou schůzi Poslanecké sněmovny, zvážím,“ dodala.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články