Populismus, hysterie, totální zmatek, zběsilá a nedomyšlená nařízení. Andrej Babiš náležitě využívá šíření koronaviru k odvádění pozornosti od svých vlastních problémů. Například aktuální nařízení ohledně lidí přijíždějících z dovolené v Itálii je naprostý nesmysl, na který Babiš nemá právo.
Nad nesmyslností pátečního mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví se pozastavuje i europoslanec Tomáš Zdechovský. „Dnes jsem potkal v centru Prahy Italy, kteří se mě ptali na cestu. Byli z Benátska. Priletěli k nám s dětmi strávit prodloužený víkend přes Frankfurt. A ti do karantény nemusí. Ale řidič kamionu, který odvezl zboží do Benátek a přijel zpět, do karantény musí,“ popisuje Babišův absurdní výmysl Zdechovský.
Je to tak. Nasedne-li do autobusu v Itálii padesát nakažených, dojedou do Prahy a budou se procházet po centru města, nikdo se o tom nedozví. Ale pokud pojedete na dovolenou na Sicílii, kde se žádný případ koronaviru dosud neobjevil, vrátíte se a nedodržíte podmínky karantény, hrozí vám podle Babiše a jeho ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha až třímilionová pokuta.
Kampaň sem, kampaň tam
Babiš ani ministr Vojtěch nemají právo nařizovat lidem, aby zůstali 14 dní doma. Kdo jim to zaplatí? Jejich zaměstnavatel? Kdo to nahradí jemu? A co lidé bez jakýchkoli známek onemocnění mají těch 14 dní doma dělat? Jak si nakoupí jídlo a další věci denní potřeby? A kdo je bude kontrolovat? Jak vláda zjistí, že ten či onen člověk byl v Itálii? A ví vláda, že Itálie je docela velká země a v mnoha jejích částech se koronavirus vůbec neobjevil? Neskutečná drzost, nesmysl a neprofesionalita.
Že jde jen o populismus a šíření zmatku, řekl v DVTV jasně místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež: „Lidé se bojí karantény, ne cest do Itálie. Vláda podporuje paniku a dělá z nás lidojedy. Její motivací není ochrana lidu, ale politický populismus.“
Pravdou bohužel je, že koronavirus je pro Babiše jen další „lithium“, „uprchlíci“ a „tradyčné politické strany“, řečeno jeho mluvou. Prostě další možnost, čím strašit lidi, jak vyvolat pocit ohrožení a před čím následně občany „chránit“. A tak jsme nuceni sledovat dramatické tiskovky desetkrát denně, musíme se dívat na to, jak Babiš osobně kontroluje připravenost zařízení pro příjem případných pacientů – ačkoliv kdyby mu namísto specializovaného oddělení ukázali třeba gastroenterologii, ani to nepozná. Nejezdí ani nic kontrolovat, jezdí si dělat „kámpáň“.
Jak je to tedy s koronavirem?
Není to zdaleka takové drama, jak nám Babiš s Vojtěchem namlouvají. Na následky koronaviru zemřelo zatím ve světě 3494 lidí. Z toho více než 3000 v Číně, která má ovšem trochu jinou úroveň zdravotnictví než Česká republika nebo západní státy. Pro srovnání – ročně zemře ve světě 600 tisíc lidí na běžnou chřipku. Všichni pacienti v ČR jsou v dobrém stavu. Momentálně jich je 19, někteří z nich jsou dokonce v domácím léčení.
Podstatné je, že ve světě bylo celkem zaznamenáno něco přes 102 tisíc nemocných koronavirem. Z toho se 57.600 lidí již uzdravilo, přes 34.500 lidí je aktuálně v dobrém zdravotním stavu v léčení, 6400 tisíc lidí je ve vážném stavu a 3494 lidí zemřelo. Jde o data z https://www.worldometers.info/coronavirus/ z časného rána 7. 3. 2020. Přehledná tabulka o výskytu koronaviru v jednotlivých zemích je na konci článku.
Lékař: Zachovejte chladnou hlavu!
Není pochyb o tom, že je namístě opatrnost – především pro seniory, na něž Andrej Babiš především cílí svůj marketing, a pro vážně či chronicky nemocné lidi. Populace se ale zatím nehroutí. Jak napsal na Facebooku lékař Tomáš Šebek, zapojený mimo jiné do projektu Lékaři bez hranic: „Zachovejte chladnou hlavu! Vzpomeňte si na to, proč stojíme na nejvyšším stupni vývojového žebříčku. Protože jsme lidé a naučili jsme se efektivně zvládat základní emoce. Strach je jednou z nich. Přestali jsme utíkat a začali jsme bojovat. Máme totiž nejvýkonnější mozek mezi všemi. Neváhejte ho použít,“ poznamenal lékař, který při nejrůznějších misích projel řadu krizových míst na světě.
A Šebek přidává ještě jedno doporučení: „Sobě, svým nejbližším, rodině, kamarádům, přátelům, kolegům, obci, společnosti a myslím i státu prospějeme nejlépe tím, že už nebudeme šířit bezúčelnou hysterii. A naopak budeme podporovat lékaře a vědce, aby rychleji vyvinuli potřebné léky, místo toho, aby sháněli běžné potraviny, zůstali doma s dětmi (kterým zavřou školy), báli se omezení provozu v nemocnicích nebo čelili ještě tíživější ekonomické situaci ve zdravotnictví i tím, že se podtrhnou nohy jinak obecně slušně rozběhnuté ekonomice.“
Výskyt koronaviru v jednotlivých zemích
(údaje z časných ranních hodin 7. 3. 2020; tabulku zvětšíte rozkliknutím)