Koronavirem oslabený internet je vzpruhou pro propagandu Kremlu

Kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru

S pandemií koronaviru se nadále prosazuje i ruská a čínská propaganda, a to nejen prostřednictvím figurek páté kolony těchto despotických režimů. Skutečnost, že ji je nyní vidět o poznání více, než tomu bylo v minulých měsících, má kromě zjevného horlivého nasazení i možný důvod v oslabení obranných nástrojů internetu v čase karantény.

Úpadek rezistence internetových vyhledávačů a sociálních sítí vůči propagandě a trollům má potenciálně hned dvě podoby. Jedna je jistá – po nahlášení trolla na Facebooku se uživatel dočká oznámení, v němž provozovatel sociální sítě upozorňuje na oslabené stavy zaměstnanců a jen omezenou možnost podobné žádosti vyřizovat.

U druhého příkladu je případná souvislost s oslabenými stavy zaměstnanců technologické společnosti jen v rovině spekulace, přesto stojí za zmínku. Největší vyhledávač Google po zadání slovního spojení „pomoc Itálii“ zobrazil ještě ve středu v rozsahu dvou až tří obrazovek články o iniciativě Ruska v Itálii. Nic víc se mezi první desítky zobrazených výsledků nedostalo, jako by země Západu nechaly Itálii na holičkách, což samozřejmě není pravda.

screenshot google

Takto vyhledávač Google ve výsledcích na heslo „pomoc Itálii“ favorizuje Rusko a Putina.

 

Ještě ve středu přitom platilo, že zaměstnanci v mnoha filiálkách společnosti Google měli neplacené volno a kvůli zachování bezpečnosti systému neměli až do včerejška vzdálený přístup, takže nemohli pracovat na dálku z domova. Deník FORUM 24 tuto informaci získal od zdroje blízkého zmíněné technologické společnosti. Dnes, kdy už je otázka vzdáleného přístupu dílem vyřešená, Google po zadání téhož hesla zaplňuje obrazovku výsledky o Rusku už „jen“ jednou, přičemž dál už nabízí běžnou členitou skladbu výsledků vyhledávání. Tu přitom vedle algoritmů ovlivňují i triky třetích stran, stejně jako zásahy správců.

Oslabení obranných nástrojů internetu vůči propagandě je pro východní komunistické a postkomunistické despocie v čase globální koronavirové krize vítanou příležitostí. Čína, jejíž režim podle analýzy sinoložky Olgy Lomové zveřejněné v Deníku Referendum nese na současné pandemii zásadní vinu, má závažný důvod k ohýbání reality tak, aby z krize vyšla v ideálním případě jako zachránce světa, a nikoli jako ten, kdo za celou zkázu zodpovídá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner