Koronavirovou krizi jsme úspěšně zvládli, hlásí Jermanová. Její výkon v kampani svědčí o tom, že ji ANO hodilo přes palubu

FB Jaroslavy Jermanové

Premiér Andrej Babiš a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: FB Jaroslavy Jermanové

„Koronavirovou krizi jsme úspěšně zvládli,“ píše Babišova hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová ve svém předvolebním reklamním příspěvku na Facebooku. Návštěvníci jejího profilu jí to, lidově řečeno, nedarovali. Podobně zoufale se místopředsedkyně hnutí ANO projevila i v televizní debatě. Její šance na znovuzvolení v krajských volbách proto zůstávají mizivé. 

„Spousta úkolů je stále před námi. Ten hlavní je překonat koronavirovou krizi, kterou jsme sice úspěšně zvládli, její následky nás budou provázet dál,“ stojí doslova ve statusu Jermanové z úterý 22. září večer. Jen o pět dnů dříve vzrostl počet nově nakažených podle údajů MZ ČR o více než bezprecedentních 3000 lidí a v den, kdy hejtmanka svůj post uveřejnila, přibylo dalších bezmála 2400 nakažených (tento údaj byl nicméně znám až následujícího dne).

I přesto, že se Česko mezitím propadlo na zemi s nejhoršími výsledky z celé Evropské unie, Německo je označilo za rizikovou zemi a Rakousko učinilo totéž v případě Prahy, Jermanová svou chybnou informaci či lež z předmětného statusu nestáhla, natožpak aby se za ni omluvila. Reakce lidí pod příspěvkem tomu odpovídají: 700 posměšných či nazlobených emotikonů, lehce přes 100 lajků a z 90 komentářů snad všechny nesouhlasné nebo posměšné, velká část s příslibem nahlášení příspěvku pro šíření nepravdivé informace. Komentáře obsahují fotografie rozpadajících se středočeských silnic (hejtmanka ve výčtu svých údajných úspěchů argumentuje jejich výrazným zlepšením) a Jermanové vytýkají propagandistické klišé, kdy se publikum snaží dojmout fotografií se svým malým dítětem. „Že se nestydíte, tahat do své špíny to sladké nevinné dítě,“ postihuje kalkul hejtmanky jeden z výrazně lajkovaných komentářů.

Podobně tragický pohled jako Facebook Jermanové koneckonců skýtají i veškerá její vystoupení v médiích, naposledy v pátek v předvolební debatě kandidátů na hejtmana Středočeského kraje na ČT24, kde nedokázala smysluplně reagovat mj. na kritický postřeh moderátora Martina Řezníčka, že v předmětném kraji trvá 9 dní, než člověk zjistí, zda je covid pozitivní, či není (od 21. minuty záznamu).

O nic úspěšněji pro Jermanovou nedopadla ani akce v terénu, která se setkala s naprostým nezájmem veřejnosti. Na návštěvě Slaného 8. září Jermanová o „úspěšně zvládnuté koronavirové krizi“ neřekla ani slovo, jakkoliv se tehdy denní přírůstky nakažených počítaly ještě na stovky (v pondělí 7. září přibylo 563 nakažených, tedy 6x méně než v den, kdy hejtmanka psala svá slova o úspěších). Ve svém komentáři k liduprázdnému prostranství na výskyt nákazy naopak opakovaně poukazovala, aby tak svou osamocenost na mítinku mohla svést na všeobecný aktuální problém.

Jermanové se kampaň nedaří. Úvodem zmíněný facebookový příspěvek i další nezdary vypovídají o tom, že Babišův PR tým napřel síly k pomoci jiným kandidátům a správu profilů na sociálních sítích, ale i podporu živých akcí Jermanové buď zcela vypustil, anebo touto agendou pověřil v udržovacím režimu levnější spolupracovníky s nižší úrovní zkušeností. Vše nasvědčuje tomu, že ANO už Jermanovou hodilo přes palubu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner