Koronavirový hoax: Údajné šokující video z čínského Wu-chanu je z Indonésie

Hoax (repro youtube)

Hoax | FOTO: repro youtube

Internetem se šíří video, údajně z čínského Wu-chanu, kde pravděpodobně propukla epidemie koronaviru SARS-CoV-2. Skutečně existuje vážné podezření, že nový virový kmen pocházel z masa zvířat na trhu. Jenže všechno není takové, jak by se mohlo zdát.

Jak upozorňuje agentura AFP, nechutné video nepochází z Wu-chanu, ale z Langowan EXTREME Marketu v Indonésii. Langowanský trh je tradiční tržnice v regionu Minahasa v indonéské provincii Severní Sulawesi, kde se prodávají divoká zvířata ke konzumaci. Kromě divokých zvířat například také psi.

Video – hoax:

Čínské trhy se staly středem pozornosti od doby, kdy se nový koronavirus začal šířit. Vznikla petice, v níž lidé požadují zákaz těchto trhů, a zajímají se o ně i světoví politici.

Pravé video:

Velkoobchodní trh s mořskými plody Chua-nan v centru Wu-chanu je považován za ohnisko nákazy, která ochromila celý svět. Vědci již předtím varovali, že trhy, na nichž se prodávají zvířata odchycená v přírodě, například netopýři, nebo divoká zvířata chovaná na farmách pro následný prodej, jsou potenciálním zdrojem infekcí.

V prosinci 2019 byly v čínském městě Wu-chan zaznamenány případy lidí se zápalem plic neznámého původu. Virus se podle čínských vládních dokumentů objevil 17. listopadu 2019. Existují ale i teorie, že virus unikl z laboratoře pro výzkum virů v centru Wu-chanu, jen 18 kilometrů od tržiště, kde byla nákaza poprvé zaznamenána.

Informaci přinesl web Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]