Koronavirus ohrozil pražský magistrát: nakažený náměstek poslal i Hřiba do karantény

Pražský primátor Zdeněk Hřib a jeho náměstek Petr Hlubuček  (Facebook)

Pražský primátor Zdeněk Hřib a jeho náměstek Petr Hlubuček | FOTO: Facebook

Rada hlavního města Prahy se ocitla v preventivní karanténě, očekáváme další pokyny krajských hygieniků, sdělil deníku FORUM 24 tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Důvodem je úterní pozitivní výsledek testu na koronavirus u náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). Vedení radnice nyní řeší, zda bude možné pořádat čtvrteční jednání zastupitelstva on-line. V plánu je i dezinfekce vybraných prostor radnice.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pokud jde o čtvrteční schůzi pražských zastupitelů, definitivně by se mělo rozhodnout o tom, zda se bude konat on-line, na základě výsledků odpoledního jednání. „Samozřejmě řešíme nejenom to, jestli je to technicky, ale i právně proveditelné,“ říká Hofman.

Jak dále vysvětluje, přestože jednání rady během trvání nouzového stavu probíhalo on-line, v případě zastupitelstva je situace složitější kvůli počtu členů a také z toho důvodu, že se ho může účastnit veřejnost.

A přestože oficiálně stanovuje karanténu krajská hygienická stanice, jakmile bylo zjištěno, že byl náměstek Hlubuček pozitivně testován, obvolala ředitelka magistrátu Zdena Javornická všechny účastníky pondělního jednání městské rady s tím, že pravděpodobně budou v karanténě. V současné době je tedy v karanténě přibližně 30–40 lidí, a to včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

K celkovému uzavření magistrátu však podle Hofmana důvod není. „V budově Nové radnice platila a nadále platí zvýšená bezpečnostní opatření. Po dobu nouzového stavu byla pro veřejnost zcela uzavřena, a nyní mohou přijít pouze předem hlášené návštěvy,“ doplňuje.

Aktuálně tedy očekávají zaměstnanci magistrátu zprávu od krajské hygienické stanice, která by měla případně trasovat všechny jejich kontakty a nastavit další pravidla. „Není vyloučeno, že pošle ještě dnes všechny pracovníky na testování,“ uzavírá Hofman.

A jelikož měli někteří pražští radní navštívit i prostory Poslanecké sněmovny, svolal její předseda Radek Vondráček (ANO) schůzi politického grémia na 13. hodinu, kde by měli jednat o možných omezeních v místních prostorech. V karanténě jsou nyní dva poslanci a pražští zastupitelé, Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha sobě) a Patrik Nacher (ANO).

O vývoji vás budeme dále informovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]