Koruna posílila, zahraniční zboží zlevnilo. Ale proč až dnes?

Ilustrační foto (Archiv F24)

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Česká národní banka (ČNB) dnes zvýšila krátkodobé úrokové sazby, což povede ke zdražování úvěrů.

Investoři by tedy měli mít větší zájem o českou korunu, když už z ní konečně dostanou slušné úroky. ČNB totiž několik let až dodneška tlačila naopak na zlevňování úvěrů (či dluhopisů), tři a půl roku dokonce za cenu znehodnocování českých úspor.

Na první pohled se zdá, že zvýšení sazeb není žádným překvapením. Nejen FORUM 24 takový vývoj předvídalo. Inflace (např. zdražování másla či bytů) je totiž vyšší, než jaký má ČNB svůj dlouhodobý cíl. Současní bankéři, z nichž většina byla jmenována již prezidentem Milošem Zemanem, přitom navíc zřejmě dávají přednost své věrohodnosti před pružným ideálním stanovováním sazeb, což je postup běžný, zejména u levicovějších ekonomů. Jestliže je tedy inflace vysoká a nelze očekávat její snižování, bylo jasné, že ČNB zasáhne prostřednictvím zvýšení sazeb. S tímto postupem ostatně nakonec souhlasilo všech šest přítomných členů bankovní rady.

Má to však jeden háček. Pokud s tím opravdu všichni počítali, měla koruna pod vlivem chytrých spekulantů už předem začít adekvátně posilovat. Jenže to se nestalo. Naopak vykazovala tendenci oslabovat. Začala se poměrně hodně zhodnocovat až dnes (ve čtvrtek), těsně po zveřejnění výsledku jednání bankovní rady.

Koruna je sice pořád ještě hodně slabá, jak se shodují snad všichni ekonomové, ale dnes je nejsilnější od počátku intervencí na podzim 2013. Špatná zpráva pro doposud velmi zvýhodňované vývozce a zahraniční turisty, ale konečně zpráva o dobrém nakročení pro dovozce a pro české turisty v zahraničí.

Jaký je důvod, že začala rychle posilovat až dnes? Se zvýšením sazeb očividně spekulanti moc nepočítali. Ale jak to? Většina odborníků s ním přece počítala. Je to záhada. V každém případě nás všechny kromě samotných devizových intervencí doposud ovlivňují i spekulanti, kteří byli ke koruně na základě intervencí přilákáni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]