Korunka ke korunce. Andrej Babiš neváhá na krizi vydělávat

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš je miliardář a podnikatel, který ovládá velké komerční impérium. Přestože svůj majetek vložil do svěřenských fondů, nemá valný smysl tvrdit opak. Premiér je bohatý zejména kvůli tomu, že si umí za dalším majetkem tvrdě jít (Kostelecké uzeniny by mohly vyprávět). A nejde jen o nové firmy, ale i o příležitosti. To dokazuje i při koronavirové krizi, kdy využívá jakékoli příležitosti, aby holding také něco vydělal.

Téma první: testování. Babišova firma se ocitla na seznamu laboratoří, které testují na nový koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví, které vede Adam Vojtěch za hnutí ANO, uznalo laboratoř Vidia-Diagnostika, která patří do skupiny FutureLife, za vhodnou v polovině března. Za test si účtuje tři tisíce korun. Pro doplnění dodejme, že laboratoř Soni Pekové, na kterou stát tzv. zaklekl, testovala za 1300 korun.

Pavel Hofman

Téma druhé: inzerce v novinách vydavatelství Mafra. Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou za hnutí ANO si opatřilo celostránkovou inzerci v Lidových novinách. Šlo o prezentaci „Liberačního balíčku daňových opatření kvůli koronaviru“. Jedná se o sdělení, co všechno ministerstvo financí dělá pro podnikatele. Resort za inzerci platí 1.110.780 korun – a to v době, kdy stát musí vzhledem ke krizi šetřit. Lidové noviny uvádějí páteční (reklama vyšla v pátečním vydání) čtenost 224 tisíc a celostránkový inzerát zde stojí 368.010 korun.

Téma třetí: výroba dezinfekce. Fakt, že Babiš v mnoha případech zastupuje stát, který nějakou komoditu kupuje od Babišových firem, je dlouhodobě známý. Společnost Preol z holdingu Agrofert nyní začala vyrábět dezinfekci. Kupuje ji od ní právě stát. A to i přesto, že existovali lidé, kteří byli ochotni totéž vyrábět a distribuovat zdarma. Jenomže i na ně bylo zakleknuto.

To, na co by se nemělo zapomínat, je budoucí podpora zemědělských podniků. Vláda rozhodla o podpoře českých zemědělců a potravinářů více než čtyřmi miliardami korun. 3,3 miliardy by měly pomoci udržet potravinovou soběstačnost České republiky a další miliarda pak má prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu pomoci zemědělcům s úvěry.

Dovedete si tak nějak tipnout, kdo by mohl potravinovou soběstačnost zajistit nejlépe? Existuje jeden holding, který má skutečně hodně firem a vyrábí skutečně hodně potravin. A shodou okolností je to podnik předsedy vlády, která určuje podmínky podpory během koronavirové krize. Je potřeba se opravdu podrobně ptát na to, kam vlastně peníze pro zemědělce půjdou.

Většina českých médií včetně těch veřejnoprávních bohužel akceptovala trik předsedy vlády s vložením Agrofertu do svěřenských fondů, jejichž je jediným beneficientem. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ovládající osobou Agrofertu a jeho aktivní řízení firmy bylo doloženo jeho osobními přípisy na listinách, jež se týkaly Agrofertu, a on je dostal k posouzení a rozhodnutí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner