Korunka ke korunce. Jak shánčlivý miliardář Babiš získal miliony a teď chce být prezident

Andrej Babiš (ANO) a Čapí hnízdo (ATEO / se svolením autora)

Andrej Babiš (ANO) a Čapí hnízdo | FOTO: ATEO / se svolením autora

Server Aktuálně.cz zveřejnil části obžaloby předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v kauze dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Soud k záležitosti táhnoucí se léta konečně začne v září. A to, co píše státní zástupce Jaroslav Šaroch, ukazuje nikoli na nějaké nejasnosti, ale prostě a jednoduše na Babišův styl: promyslet, připravit a získat to, co chce a na co si ukáže. 

Vyvedení firmy z holdingu Agrofert tak, aby mohla získat peníze pro malý a střední podnik, je křišťálově jasné od samého počátku – a Šaroch to také popisuje. Je fascinující, že jsme poslední roky žili v zemi, kde podobná věc politikovi dávno nezlomila vaz, nejde tu totiž o žádné „údajně“, ale o jasně popsaný problém a podvodné jednání za účelem neoprávněně získat peníze.

(Týdeník FORUM)

„Zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě (…) splňovala kritéria zájemce o dotaci, (…), ačkoliv si byl (…) vědom toho, že (…) jeho prostřednictvím a prostřednictvím jeho dcery, jeho družky a jejího bratra byla společnost Farma Čapí hnízdo propojena se společnostmi ze skupiny Agrofert,“ stojí v obžalobě.

V jaké to vlastně žijeme zemi, že někdo, o kom toto konstatuje žalobce, mohl být čtyři roky předsedou vlády a nyní chce být prezidentem republiky? V zemi, kde miliardář, který chtěl tolik získat padesát milionů korun, a to až tak, že zničil život vlastnímu synovi, ovládá třetinu mediálního trhu, a proto ho tato média dávno nepřinutila vyvodit odpovědnost.

Text obžaloby samozřejmě neznamená, že někdo skončí ve vězení, o tom musí rozhodnout soud. Avšak sledovat například hysterii okolo pražské kauzy Dozimetr je skutečně směšné ve světle toho, že se zde v mnohém evidentně vaří z vody, a my tady máme jasné důkazy, jasný postup a Farmu Čapí hnízdo, na které měli Babiš s Monikou svatbu a kde se čas od času se slovy „sorry jako“ vysmívají občanům.

Šarochovo sdělení nám vyslalo dva vzkazy. Za prvé – i když jde o padesát milionů, což jsou pro miliardáře Babišova typu v podstatě drobné, věnuje jim spoustu energie. Prostě jako správná hospodyňka, co i pro pírko přes plot skočí. A za druhé – když tu občas někdo mluví o Palermu, tak tím skutečně není situace, kdy ministr školství skončí jen proto, že se s někým znal. Opravdové Palermo funguje tak, že před kamerami stojí majitel Čapího hnízda a křičí, že nikdy, nikdy neodstoupí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]