V sobotu 6. května bude v 11 hodin britského času ve Westminsterském opatství v Londýně formálně korunován král Karel III. Ten usedl na trůn loni v září po smrti své matky královny Alžběty, která vládla celých sedmdesát let. Na tento den čekal déle než kterýkoli britský dědic. Karel bude čtyřicátým monarchou, který bude v opatství oficiálně uveden do funkce.
Operace s krycím názvem Golden Orb, tedy Zlaté královské jablko, vypukne 6. května v šest hodin britského času. V Londýně se otevřou místa, ze kterých budou moci lidé sledovat průběh korunovace a průvod, který povede od Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství a jehož trasa bude dlouhá 2,29 kilometru.
Karel s manželkou Camillou pojedou do opatství v kočáře oficiálně nazývaném Státní kočár k Diamantovému jubileu. Trasa k opatství povede přes třídu The Mall na Trafalgarském náměstí, po třídě Whitehall a ulicí Broad Sanctuary. Poté nazpět tou stejnou trasou využijí tradiční Zlatý státní kočár, který ke korunovacím patří již od roku 1831.
Ceremoniál v prostorách opatství začne v 11 hodin britského času (12 hodin středoevropského času). Korunovace zde probíhají již od roku 1066. „Korunovace bude odrážet roli panovníka v dnešní době a bude pohlížet do budoucnosti,“ uvedl palác.
Pozvánku obdržely více než dva tisíce oficiálních hostů. Jasnými zvanými jsou členové královské rodiny, kteří budou součástí průvodu, vybraní bývalí ministři, poslanci, asi 850 zástupců charitativních organizací, další zahraniční panovníci nebo církevní a světoví lídři. Na celou akci bude dohlížet šest tisíc příslušníků britských ozbrojených složek a podle BBC se jedná o největší vojenskou slavnostní operaci za posledních sedmdesát let.
Palác potvrdil, že mladší syn krále, princ Harry, na korunovaci dorazí. Jeho manželka Meghan ovšem zůstane v americké Kalifornii. Z Ameriky přiletí také první dáma Jill Bidenová. Prezident Spojených států se ceremonie nezúčastní. Českou republiku bude na korunovaci reprezentovat prezident Petr Pavel. Ten se do Londýna chystá pouze s malou delegací běžným leteckým spojem, uvedla pro ČTK mluvčí Markéta Řeháková.
Král Karel se své funkce ujal klidně a důstojně. V posledních letech prohlašoval, že si je dobře vědom toho, že jako hlava státu se již nebude moci zapojovat do některých kampaní, ve kterých se angažoval jako následník trůnu, a jak slíbil, tak udělal a žádný rozruch zatím nevyvolal.
Podle Harshana Kumarasinghama, docenta britské politiky na univerzitě v Edinburghu, král udeřil na správnou strunu tím, že se monarchii a Británii pokouší vtisknout vlastní odkaz.
„Myslím, že jsme všichni docela překvapeni, jak dobře král Karel začal,“ řekla agentuře Reuters Tina Brownová, autorka knih o královské rodině. Tento panovník z britské tisíc let staré monarchie se sice netěší stejné podpoře jako jeho široce obdivovaná matka, jeho hodnocení veřejností je ovšem obecně pozitivní. Průzkum veřejného mínění z minulého týdne ukázal, že mnohem více lidí nového panovníka hodnotí kladně nežli záporně.
Odpůrci krále Karla se ale objevují. Za vlády královny Alžběty se ze strany občanů republikánské projevy téměř nevyskytovaly. Král Karel se ovšem již s takovými protesty setkal, například když na něj a jeho manželku Camillu na jedné z jejich cest odpůrci monarchie házeli vejce.