Korupce na ministerstvu zemědělství? Vyšetřovatelé hledají otisky exministra Tomana na zabavených bankovkách

Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)  (ČTK)

Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) | FOTO: ČTK

Policejní vyšetřovatelé nařídili detailní expertizu části peněz zabavených v souvislosti s IT zakázkami na ministerstvu zemědělství. Hledají na nich otisky prstů exministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), kterého podezřívají z přijetí úplatku, píše Deník N. Tomu to potvrdili dva důvěryhodní lidé blízcí vyšetřování a další hlas z bezpečnostní komunity.

Policie už v pátek 1. dubna zadržela několik osob kvůli veřejným zakázkám na ministerstvu zemědělství, které Toman vedl od 27. června 2018 do 17. prosince 2021. Policisté se v této souvislosti zajímali o čelné úředníky resortu.

(Týdeník FORUM)

Server Deník N s odkazem na policejní zdroje na začátku dubna napsal, že zadrženi byli tři lidé, mezi nimi státní tajemník ministerstva Jan Sixta a vedoucí odboru informačních a komunikačních technologií Oleg Blaško. Identita třetího zadrženého podle serveru nebyla známa. U exministra Tomana policisté provedli domovní prohlídku.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu pracují podle Seznam Zpráv se zjištěním, že přidělování zakázek za desítky milionů korun mohla doprovázet korupce. K dispozici přitom mají odposlechy, kde se aktéři případu o úplatcích také baví.

To, že detektivové na případu pracují, potvrdil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Podrobnosti však uvést odmítl. „Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar v současné době provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ uvedl mluvčí policejního útvaru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články