Korupce se nebude trestat, když k ní dojde náhodou, vymysleli v Rusku

Ilustrační foto (Pixabay/Skorchanov)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Skorchanov

Server Meduza.io přináší zprávu o pozoruhodném počinu ruských zákonodárců. Ruská Státní duma přijala v prvním čtení dva návrhy zákonů, které zbavují vládní úředníky, soudce, zákonodárce a zaměstnance státních firem trestu v případě, že protikorupční zákony poruší „náhodně“.

První návrh zákona říká, že vládní činitelé se mohou vyhnout zodpovědnosti za nedodržování protikorupčních omezení, zákazů a požadavků, pokud bylo porušení „výsledkem okolností mimo jejich kontrolu“.

FORUM 24 (archiv)

To, co je definováno jako „mimořádné a nevyhnutelné okolnosti“, které jsou „mimo kontrolu“ dotyčného státního úředníka a které nebylo možné předvídat, odvrátit ani překonat, se uvádí v návrhu zákona. K takovým okolnostem patří přírodní katastrofy, požáry, epidemie, stávky, vojenské operace a teroristické činy, jakož i zákazy a omezení přijaté státními orgány a místními samosprávami.

Dotyčný státní zaměstnanec však musí dodržovat protikorupční omezení, zákazy a požadavky do jednoho měsíce poté, co „účinek těchto okolností“ pomine.

Druhý návrh zákona navrhuje rozšířit osvobození od trestů za „náhodnou korupci“ tak, aby zahrnovalo zaměstnance státních společností, veřejnoprávních společností, Penzijního fondu, Fondu sociálního pojištění a Fondu povinného zdravotního pojištění i zaměstnance státních mimorozpočtových fondů a organizací vytvořených „k plnění úkolů dodávaných federálním vládním orgánům“.

Jako příklad „náhodné korupce“ spáchané v důsledku okolností, které úředník nemůže ovlivnit, uvedla Státní duma podání přiznání k dani z příjmu po uplynutí požadované lhůty.

Jak je vidět, v Rusku jsou zase o krok napřed. V zemích, které jsou každou chvíli v nějaké katastrofální situaci, by se to mohlo líbit. Nepochybně by se tím někdo mohl inspirovat i u nás. Taková epidemie, to je mimořádná událost. Během ní se ledacos nakupuje a prodává, kdo to má všechno uhlídat? Možná by se ta měsíční lhůta, že se netrestá „náhodná“ korupce ještě měsíc po uplynutí mimořádné události mohla protáhnout. Taková mimořádná událost, to prostě v hlavách lidí žije. Zvlášť když jsou to lidé citliví a právě takových se ve světě politiky a byznysu vyskytuje velmi mnoho. Proto si také tyto profese vybrali a obětují se tu. Chybička se snadno vloudí. Do ruské Státní dumy by hned měla vyrazit naše poslanecká delegace složená z jedinců otevřené mysli a bez předsudků a nespoutaných falešnou rusofobií, aby se tam dozvěděli všechno potřebné. Jak máme dnes bojovat s koronavirem, když se pořád někdo musí bát, že ho třeba jednou za jeho aktivity zavřou? Rusko je tu vzorem! Tam zavírají jen rozvraceče a agenty, co to nemyslí dobře s vládou. Prostě země neomezených možností.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]