![Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/329609/Faltýnek-Babiš-sněm-1440x810-c.jpg)
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Andrej Babiš často zdůrazňuje, že stojí v čele protikorupčního hnutí. Nyní však k soudu míří kauza paralyzující brněnské ANO s podezřením na přijímání desetimilionových úplatků. V aféře figurují i jména druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka a jeho syna, který dnes očerňuje své kolegy v ANO.
V březnu obžalovali státní zástupci jedenáct lidí a dvě firmy v brněnské kauze Stoka, která směřuje k soudu. Její ústřední postavou je bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (ANO), který je podezřelý z manipulací s veřejnými zakázkami a přijetí úplatků ve výši 47 milionů korun. Objem ovlivněných stavebních zakázek dosahuje nejméně 330 milionů korun, takže se rýsuje druhá „kauza Rath“.
Faltýnkův patronát
Aféra je mimořádně rozsáhlá a byly z ní vyčleněny další čtyři samostatné větve, jejichž vyšetřování nadále pokračuje. Jedním z klíčových protagonistů je kontroverzní irácký podnikatel Saman El-Talabani z místního podsvětí, který se přihlásil jako spolupracující svědek.
Brněnská organizace ANO v reakci na tento vývoj zrušila tři místní buňky v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci. Tento zásah inicioval místopředseda ANO a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Hnutí se tak podle něj vyrovnává s neblahou minulostí.
V téže době rezignoval z postu místopředsedy ANO v Brně i Pavel Dvořák, rovněž podezřelý z manipulací s veřejnými zakázkami. O tom, že situace v brněnském ANO není černobílá, svědčí svědectví místních členů, že Dvořáka původně podporovali exprimátor Vokřál a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, který měl nad děním v Brně patronát.
Právě Faltýnek v rozporu se zaběhnutými pravidly a proti vůli řady členů přivedl do buňky Brno-střed Švachulu. V době, kdy měl výrazný vliv v resortu dopravy, ho protlačil i do dozorčí rady ČD Cargo a rozkladové komise antimonopolního úřadu. Dnes je Faltýnek jako vedlejší produkt téže kauzy stále podezřelý, že s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem ovlivňovali průběh mýtného tendru ve prospěch společnosti Kapsch.
Zásah předsednictva
V polovině května se situací v Brně zabývalo předsednictvo ANO. Obnovilo činnost tří organizací údajně proto, že jejich zrušení neproběhlo procesně správně. Zároveň vyhovělo návrhu Jiřího Faltýnka, syna prvního místopředsedy ANO, na pozastavení členství v hnutí do konce roku.
Jiří Faltýnek dosud není z ničeho obviněný. Nadále je však podezřelý z korupce v období, kdy působil jako předseda představenstva a později člen dozorčí rady Tepláren Brno. Jedním z obžalovaných je podnikatel ve stavebnictví Jiří Trunečka, který tehdy z Tepláren získal zakázky za stovky milionů korun a Faltýnkovi juniorovi prodal vilu ve Vranově u Brna.
Jména obou Faltýnků („velké“ a „malé efko“) byla zachycena v odposleších v souvislosti s rozdělováním úplatků. Policisté usuzují, že rodinný klan měl přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách. Faltýnek junior dnes přešel do sebevědomé mediální ofenzívy a veškerá podezření odmítá. Naopak útočí na své oponenty.
Vokřálovi chybí sebereflexe
V rozhovoru pro portál Seznam Zprávy se Jiří Faltýnek vyjádřil i k rozbrojům uvnitř brněnského hnutí ANO. Rozpuštění a následné obnovení tří místních buněk považuje za nešťastný krok. Chybu podle něj udělala předsedkyně brněnské oblasti Karin Karasová, ale i šéfka jihomoravské organizace ANO Taťána Malá.
„Historicky jsme byli zvyklí, že špinavé prádlo si pereme doma, ne na veřejnosti. Kauzu Stoka jsme si měli probrat a vyjasnit tady v Brně, pak případně odhlasovat nějaký závěr a posunout to na kraj, který by to případně dal dál do Prahy,“ pere dnes „špinavé prádlo“ Faltýnek junior. Ve skutečnosti to prý proběhlo přesně naopak. Podle něj pochybil i Vokřál, dnes lídr jihomoravské kandidátky ANO v krajských volbách.
„Vzhledem k tomu, že byl tahounem řešení kauzy Stoka a iniciátorem zrušení tří organizací, tak chybu udělal i on. Celou dobu dané očištění tlačil,“ prohlásil Faltýnek. „Komu chybí sebereflexe, s tím se nedá nic dělat,“ naráží na skutečnost, že je Vokřál v kauze rovněž zmiňován, a přitom tlačil na jeho odchod.
Babiš se svých lidí nezastane
Výhradě neušel ani šéf ANO. Řadě lidí, která byla v jeho blízkém okolí, prý vadí, že se jich v rozhodném momentu nezastane. „To je na Andreji Babišovi. Samozřejmě by bylo příjemné, kdyby za svými lidmi někdy více stál, ale neočekávám to,“ připustil Faltýnek junior. Ani mu to prý nevyčítá.
Zato se postavil za svého otce, jehož jméno je podle něj „zbytečně démonizováno“. Jenže oslabení Jaroslava Faltýnka inicioval právě Andrej Babiš. Už před dvěma roky prosákla do médií informace o chladnoucích vztazích mezi oběma muži.
Babiš stále neliběji vnímal Faltýnkovy kontakty se světem byznysu a budování jeho mocenské pozice ve státní a veřejné správě. Proto inicioval čistky v resortu dopravy, kam první místopředseda instaloval svoje souputníky. Podobně ještě před komunálními volbami oslabil vliv jeho lidí na pražském magistrátu v éře Adriany Krnáčové.
Na druhou stranu právě Jiří Faltýnek paradoxně vyvrací nepřesvědčivou obranu svého otce, že se Švachulou nemá žádný vztah. „To si nemyslím. Byli kamarádi takových deset dvanáct let,“ řekl s tím, že z ANO vyloučeného brněnského politika považuje i za svého kamaráda.
Brněnská mafie ANO
V těchto obskurních kulisách brněnského ANO to však neznamená, že jsou z obliga i jeho další představitelé. Loni v březnu poskytl Lidovým novinám rozhovor bývalý jihomoravský poslanec ANO Bohuslav Chalupa. Otevřeně promluvil o brněnské „hydře“.
„Pavel Dvořák patřil do party kolem obviněného Švachuly a podnikatele Samana El-Talabaniho. Je takovým veřejným tajemstvím, že tito pánové spolu udržovali velmi těsné vztahy. Už když jsem pracoval na úřadu Brno-střed, upozorňoval jsem, že je to mafie,“ uvedl. Nikdo s tím ale podle něj tehdy nic nedělal. Ani Taťána Malá, která se dnes od korupčních aktivit distancuje.
Chalupa má pravdu, když dnes tvrdí, že mezi ideály z doby vzniku ANO a současností zeje hluboká propast. Jenže to je jedno z mnoha pozdních prozření, jelikož tyto „ideály“ nemohly být s přihlédnutím k minulosti a současnému působení samotného Andreje Babiše nikdy myšleny vážně.
Ostatně na předsednictvu se svým plánem prohrál Petr Vokřál, který se snažil brněnské hnutí podle svých slov očistit, a klíčový šíbr ANO Jaroslav Faltýnek, který řídí parlamentní vyjednávání, opět posiluje. Faltýnkové jsou Babišovi typologicky jistě mnohem blíž než naivní idealisté, kteří se už z údajně protikorupčního hnutí zcela vytratili.