Koten by měl v čele bezpečnostního výboru skončit, tvrdí ODS. Jeho konec bude iniciovat

Poslanec SPD Radek Koten (ČTK)

Poslanec SPD Radek Koten | FOTO: ČTK

Na páteční schůzi sněmovního bezpečnostního výboru, kde by měl Andrej Babiš chtít slyšet, zda má Michal Koudelka pokračovat jako šéf BIS, může dojít k odvolání Radka Kotena. Předseda výboru totiž podle jeho člena Pavla Žáčka překročil své pravomoci a měl by se z toho zodpovídat.

Žáčkovi vadí, že se poslanec SPD snažil pro Pražský hrad shánět dokumenty proti šéfovi kontrarozvědky. „Pan Koten ničím takovým pověřen nebyl, žádné kolektivní rozhodnutí členů výboru ve formě usnesení neexistuje, ani neproběhlo jednání s místopředsedy výboru, tak to považuji za jeho svévolnou akci jdoucí výrazně nad rámec jeho mandátu coby předsedy výboru,“ řekl Žáček serveru iDnes.cz.

Z tohoto důvodu proto hodlá v pátek iniciovat Kotenův konec v čele výboru pro bezpečnost. “Pověřením od výboru ke sbírání hanopisů na šéfa BIS rozhodně není úkolování od šéfa SPD,” vysvětluje Žáček. Pokud se člen hnutí Tomia Okamury nevzdá funkce sám, navrhne poslanec ODS jeho odvolání.

Páteční jednání má podle některých kritiků sloužit pouze k tomu, aby premiér šéfa BIS mohl nepodpořit a vyhověl tak přání Miloše Zemana. Ten měl podle některých spekulací Babišovi na společné schůzce oznámit, že když bude Koudelka pokračovat, on nepodpoří jeho premiérské ambice. Podle rozdělení sil ve výboru se zdá, že konec šéfa BIS je již dnes jasný.