Koukalová si stojí za svým: Chci olympiádu bez Ruska. Dá jí dnes MOV za pravdu?

Gabriela Koukalová (ČT)

Gabriela Koukalová | FOTO: ČT

Kdo vás platí? Komu sloužíte? Takovým otázkám nyní čelí česká biatlonistka Gabriela Koukalová, která nedávno prohlásila, že je pro to, aby Rusové nemohli startovat na nadcházejících zimních olympijských hrách. Přes sílící tlak Koukalová trvá na svém. Mezinárodní olympijský výbor by dnes měl rozhodnout o tom, zda se bude moci ruská výprava Her v jihokorejském Pchjongčchangu účastnit.

„Nenechala jsem se rozhodně do ničeho vmanipulovat. Čtu v reakcích výrazy jako ,prozápadní vliv, protiruské tendence‘, nebo ,kdo vás platí, komu sloužíte…‘ Tohle je rétorika, kterou znám z knížek o komunismu. Haló, je 21. století! Můj tým nemá vždy radost z toho, co sem napíšu. Někdo to možná může označit i za ,marketingovou chybu‘… Ale já tu nejsem od toho, abych se všem zavděčila a házela jen úsměvy. O tom život přece není,“ napsala Gabriela Koukalová na úvod svého facebookového příspěvku.

Ruská výprava původně v roce 2014 na olympijských hrách v domovském Soči získala 33 medailí. Kvůli dopingovým hříchům už jsou ale sportovci nejrozlehlejší země světa o jedenáct cenných kovů chudší. Výsledkové změny zasáhly i biatlon. Po diskvalifikaci Jany Romanovové a Olgy Viluchinové přišly Rusky o stříbrné medaile ze štafety. České kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Veronika Vítková a Jitka Landová se posunulo na třetí místo a dostane dodatečně bronzové medaile.

„Nemám nic proti Rusům jako národu. Rozhodně ne! Mám tam přátele a za svůj život jsem z této země poznala mnoho skvělých lidí, kterých si vážím. Ale to bohužel musím oddělit od své práce. Jde o to, že napříč mnoha sporty se prokázal doping Rusům nejen na hrách v Soči,“ napsala dále česká biatlonistka.

Na loňských letních olympijských hrách v Brazílii nesměli startovat kvůli dopingovým skandálům plošně ruští atleti. Ve hře byla původně neúčast celé ruské výpravy. K takovému kroku se ale jednotlivé sportovní federace neuchýlily. Tentokrát je ovšem situace jiná. Dopingové prohřešky se odehrály přímo na předchozích zimních olympijských hrách. Mezinárodní olympijský výbor nechce podobné znevážení sportovního svátku znovu dopustit. Najde ale dost odvahy k tomu, aby vyloučil celou ruskou výpravu včetně sportovců, kteří s dopingem nikdy neměli nic společného a pouze by doplatili na kolektivní vinu?

„Vážím si všech Rusů, kteří se proti dopingu ozvali a riskují vše, když pomáhají odhalit, co se v Rusku dělo. Je mi líto všech, kteří dopovali nevědomě. Ale nejvíc je mi líto všech čistých sportovců, kteří kvůli podvodům přišli o své úspěchy. Není to tak, že dopovat je normální a všichni jsme se spolčili proti Rusku! Jistě, i sportovci z jiných zemí používají doping a jsou často usvědčeni, ale nikde se ani zdaleka nepodařilo odhalit tak velké systémové podvádění,“ pokračovala Koukalová.

Ve hře je kromě vyloučení celé ruské výpravy také suspendace Ruského olympijského výboru. Někteří Rusové by mohli startovat pod olympijskou vlajkou. Na Hrách by při vítězství ruského sportovce nezazněla národní hymna. Z Ruska nejprve zaznívaly hlasy, že by Rusové omezenou účast neakceptovali a Hry bojkotovali úplně. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ovšem řekl, že o podobném kroku Rusko neuvažuje.

„Stavíme se proti porušování práv našich sportovců, jsme proti neopodstatněnému porušování práv. Ale zároveň Rusko zůstává věrné olympijským ideálům, jak řekl prezident Putin. Je to jeho rozhodnutí,“ řekl Peskov.

„Respektuji, že někteří máte na věc jiný názor. Ale Rusko se stále neomluvilo, nespolupracuje na zlepšení a vynucuje si vše z pozice síly a vydírání. Proto chci radši olympiádu bez něj. Cítím jako povinnost dát najevo, že tohle chování není normální a nesmí projít jen tak. A jsem zvědavá, jak se k tomu postaví IOC ve svém dnešním prohlášení,“ uzavřela Gabriela Koukalová svůj příspěvek.

Paradoxně může nakonec dojít k situaci, že Rusové i přes státem řízený doping na olympiádě budou a Gabriela Koukalová ne. Českou hvězdu totiž stále trápí potíže s lýtky a už více než pět měsíců nemůže naplno trénovat. Olympijské hry v jihokorejském  Pchjongčchangu přitom začínají už 9. února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]