Kouzelný příběh z ústavu pro vyděděnce. Burton vrací skvělým způsobem do hry Addamsovu rodinu

(Netflix / se souhlasem)

FOTO: Netflix / se souhlasem

Kdo by čekal, že gotická rodina Addamsova ještě zažije comeback? Wednesday je roztomilý seriálový hit od Tima Burtona, v němž mladá Jenna Ortega podává v titulní roli fantastický výkon. A Netflix potvrzuje svou světovou nadvládu v popovém seriálovém obsahu.   

Patnáctiletá Wednesday Addamsová (Jenny Ortega) je milovnicí černé barvy a podmračeného výrazu. A taky rafinovaných, ale přesto direktních řešení. Když jejího bratra ve škole starší spolužáci šikanují, vysype jim do bazénu pytel dravých piraň. Výsledkem je, že Wednesday vyloučí ze školy. Není to rozhodně poprvé a zoufalí rodiče Gomez (Luis Guzmán) a Morticia (Catherine Zeta-Jones) odvážejí neposlušnou dceru do internátní Akademie Nevermore poblíž městečka Jericho v lesnatém Vermontu. Sami tu kdysi studovali a poznali se tu; je to bezpečný ústav pro vyděděnce, tedy děti se zvláštními schopnostmi. Jsou tu sirény, vlkodlaci a podobně. ­Wednesday má čas od času zvláštní vize. Někdy se týkají blízké budoucnosti, jindy vzdálené minulosti – a to až několik století vzad, kdy do Jericha přibyli první vyděděnci, jejichž soužití s normály nikdy nebylo idylické.

Námluvy s Burtonem

Wednesday nemá zprvu žádnou touhu se tu s nikým kamarádit. A už vůbec ne s tou potrhle barevnou spolubydlící Enid. Jenže v okolních lesích řádí tajemná příšera a hrdinka postupně zjišťuje, že gotické zdi akademie i vlhká prsť okolních pozemků odhalují tajemství jejího rodu. A to už si Wednesday nevystačí sama. Je potřeba komunikovat, vycházet vstříc přátelství a světu vůbec. S tím vším jí pomáhá Věc, nadmíru šikovná frankensteinovská ruka, jíž pranic nevadí, že postrádá tělo.

Satirické příběhy podivné rodiny Addamsů se poprvé objevily jako komiks na stránkách časopisu The New Yorker v roce 1938. Charles Addams tu v makabrózních černých tónech ironizoval americký sen o perfektní rodině a ohlušujícím pozitivismu. V šedesátých letech přibyly televizní seriá­ly. Zkraje devadesátých let pak Barry Sonnenfeld uvedl filmovou verzi Addamsovy rodiny s Anjelicou Houston v roli Morticie a Christinou Ricci coby Wednesday. Komediální snímek s rozpočtem 30 milionů dolarů vydělal po světě sedminásobek. Vezl se na…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články