Kozel zahradníkem aneb Jak Hrad chce vyvracet dezinformace

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Pražský hrad spustil na svém webu novou sekci „vyvracíme dezinformace“. Pokud vás napadlo, že zde naleznete například tiskovou omluvu se sdělením, že Ferdinand Peroutka skutečně nikdy nenapsal článek „Hitler je gentleman“, čekáte marně. Je to přesně naopak.

Místo toho se hradní tiskové oddělení naváží do novinářů, kteří se snaží rozklíčovat některé kauzy. Například si v sekci Pro média přečteme vyjádření kancléře Vratislava Mynáře o jeho údajně kladném vztahu k zesnulému předsedovi senátu Jaroslavu Kuberovi. Problém je, že je v rozporu například s vyjádřením manželky Jaroslava Kubery a jakékoliv důkazy Mynář nepřináší. Stejně tak tomu je třeba v případě dopisu Kuberovi z čínské ambasády. Spousta tvrzení, žádné důkazy.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ve skutečnosti se tedy nejedná o žádné vyvracení dezinformací, ale o subjektivní vyjádření ke kauzám. Podobný přístup má například Donald Trump, který sám šíří často bludy a veškerou kritiku nazývá „fake news“. A například holding Agrofert má na svém webu odkaz na celou speciální stránku nazvanou Fámy a fakta.

Prezident Miloš Zeman prohrál kvůli svým vyjádřením již několik soudních sporů. Nejen o zmiňované tvrzení o Peroutkovi a neexistujícím článku „Hitler je gentleman“, ale také třeba o to, když na adresu svého někdejšího poradce Zdeňka Šarapatky lživě prohlásil, že jej vyhodil pro neschopnost. „Pana prezidenta se spor netýká, nebyl účastníkem a nejedná se o jeho omluvu. Rozsudek navíc není pravomocný,“ řekl tehdy Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček serveru Novinky.cz.

Vyšlo na serveru Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]