Kozel zahradníkem. Miláček dezinformačních webů Petr Žantovský se dočkal funkce v radě ČTK

Petr Žantovský (youtube)

Petr Žantovský | FOTO: youtube

Duše Petra Žantovského snad bude mít chvíli klid. Tento člověk bytostně prahnoucí po funkcích, se stal místopředsedou Rady ČTK.

On měl vždycky nějaké funkce a o nějaké usiloval. Byl už místopředsedou Syndikátu novinářů ČR a poradcem předsedy Sněmovny Václava Klause. Byl navržen na členství v radě Ústavu pro studium totalitních režimů, chtěl být v Radě České televize a generálním ředitelem ČTK a generálním ředitelem Českého rozhlasu.

Konečně se tedy zase dočkal nějakého postu, kde bude moci rozvíjet své sklony. K nim ovšem moc nepatří láska k souladu mezi slovním projevem a realitou.

Nejdřív ale malá ukázka z Twitteru, která nás uvede do tématu.

Novinář Jindřich Šídlo tam napsal: „Místopředsedou Rady ČTK byl včera zvolen Petr Žantovský, který před týdnem stačil v textu o Cenách Ferdinanda Peroutky během dvou odstavců nasekat pět čistých lží.“
Dostalo se mu reakce.

Uživatel Outsider Media: Prosím o vyjmenování a vyvrácení těch lží. A prosím ne tím stylem “je to lež, protože jsem to napsal na twitter, a kdo tomu nevěří, ať jde jinam”.

Jindřich Šídlo: Adam Černý, Tomáš Němeček ani já jsme v době udělení ceny nepracovali v „HN pana Bakaly“. Martin Veselovský nepracuje v „DVTV pana Bakaly“. Jiří Peňás v roce 2013 nepracoval v Respektu, byl pryč už 13 let. Není zač.

Pak se vynořuje jakýsi meszaros a píše: pro vas docent petr zantovsky

k tomu ještě uživatel FKus: Mně nebaví diskutovat na síti, ale když se na ptáte, tak třeba mu pan Šídlo závidí jeho úspěchy v pedagogické práci, to není podstatné. Já jen nemám rád nerudné lidi, kteří neustále někoho kritizují aniž by přinesli relevantní argumenty. A víte co, jdu raději něco dělat (Pravopisné chyby ponecháváme.)

Jen na okraj k tomu „docentovi“. Petr Žantovský se v roce 2015 habilitoval na Fakultě masmédií Panevropské univerzity v Bratislavě v oboru masmediální studia. Velmi se s tím tehdy spěchalo. Stalo se tak dva dny předtím, než nabyla platnosti smlouva mezi Českou republikou a Slovenskem o vzájemném uznávání a rovnocennosti dokladů o vzdělání. Mohlo jít o to, že by s uznáním habilitace pak mohl být u nás problém.

Oponentní posudky k práci pojednávající o známé vánoční televizní krizi napsali Václav Klaus a filosof Miloslav Bednář a tehdejší dění pojednává z poněkud klausovských pozic.

Ještě k té Panevropské univerzitě. Název to má velkolepý. U jejího zrodu stál ovšem bývalý disident, politik a obdivovatel Ruska Ján Čárnogurský. „Škola vznikla díky ruskému kapitálu. Ján Čarnogurský začal ve školství podnikat společně s Rusy Alexandrom Somovom a Vasilim Lipitskiym. Ti donedávna seděli také ve správní radě školy,“ napsal slovenský server Trend.

Prý nemáme všude vidět ruskou stopu. Jenže ono je to poněkud těžké. Když vám někdo v zablácených válenkách chodí po koberci, můžete se snažit stopy nevidět, ale nějak si nemůžete pomoct.

Docentura je ale jen taková okrajová epizoda. Žantovský má jiné zářezy. Za minulého režimu přišel do redakce časopisu Melodie v době, kdy byla komunisty očišťována od nepohodlných živlů. Známý je výrok hudebního publicisty Jiřího Černého, který o Žantovském v roce 2007 v Hospodářských novinách napsal: „Těžko totiž najít v Česku publicistu tak úhořovitého, funkcíchtivého a demagogického, navíc notoricky spjatého s jedinou politickou stranou (ODS).“

Myšlenky Petra Žantovského se často objevují na Protiproudu Klausova hradního fámula Petra Hájka. Žantovský je spolupořadatelem udělování obskurní Krameriovy ceny, kde v porotě zasedaly v minulých letech skutečně pozoruhodné osoby: Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes, Radomír Pekárek, šéfredaktor První zprávy.cz, Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií (tušíme, jaké slovo by se dalo použít místo „nezávislých“). K laureátům patřili už lidé jako „analytička“ a manipulátorka Tereza Spencerová, „analytik“ Jan Schneider, údajný politolog, práskač StB a hvězda Parlamentních listů Zdeněk Zbořil, Jaromír Nohavica (agent StB, laureát ceny z rukou samotného Putina). Jan Schneider je také autorem knihy Slova nepadají do prázdna, jejímž kmotrem byl Jaroslav Bašta, bývalý ministr Zemanovy vlády a velvyslanec v Rusku.

Takže Petr Žantovský, který se motal kolem tolika přetékajících žump, je teď místopředsedou Rady ČTK. Jako radní už v létě projevoval nespokojenost, že ČTK neinformovala o udělení Krameriovy ceny. Když se stal radním, web Vlastenecké noviny to přivítal titulkem: „Petr Žantovský zvolen do Rady ČTK, tak to budou havloidi srát atomové hřiby.“

To bude tedy dost zajímavé. ČTK by o tom pak měla informovat. Dana Drábová by asi měla monitorovat i české lesy a houbaření.

Žantovský je jistě člověk na svém místě. Otázkou je, čí člověk Petr Žantovský je.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]