Kraj vedený Babišovou hejtmankou prý nezávisle posuzuje jeho střet zájmů

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Středočeský kraj si z nás dělá blázny. Městský úřad v Černošicích dvakrát rozhodl v neprospěch Andreje Babiše a uložil mu pokutu 200 tisíc korun kvůli jeho střetu zájmů. Úředníci Středočeského kraje, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova ANO, ale rozhodnutí zastavili. 

Podle Středočeského kraje tady žádný konflikt zájmů není, protože holding Agrofert je ve svěřenském fondu a Andrej Babiš na vedení společnosti Mafra, Londa a Stanice O údajně nemůže mít vliv. „Obviněný není v důsledku absence rozhodovacích pravomocí v pozici osoby, která může jmenovat nebo odvolat většinu osob, které jsou členy statutárního orgánu mediálních společností nebo osobami v obdobném postavení nebo členy kontrolního orgánu mediálních společností,“ píše kraj ve svém zdůvodnění.

Jenže to se nelíbí neziskové organizaci Transparency International, která chce podat podnět Ministerstvu spravedlnosti k přezkumu. TI má obavy o nezávislost rozhodnutí: „Vyznívá jako obhajoba Andreje Babiše. Kraj zcela opomíjí stanoviska Ministerstva spravedlnosti, mylně vykládá či ignoruje argumentaci Černošic a v některých pasážích se dokonce dostává do rozporu se svým předchozím rozhodnutím,“ sděluje organizace v prohlášení.

Předně je tady pochybnost o nestrannosti Středočeského kraje, který vede Babišovo ANO. Hejtmanka Jermanová je místopředsedkyní ANO a tento útvar je Babišovým výtvorem, který zcela ovládá, což se pochopitelně týká i lidí, kteří jsou jen Babišovými loutkami.

Ve svěřenském fondu sedí jako správce člen představenstva Agrofertu Alexej Bílek, Babišův člověk. V kontrolním orgánu – Radě protektorů, sedí Babišova manželka Monika. Na nikoho z těch lidí nemá zřejmě Babiš žádný vliv, o Agrofert se nezajímá a oni se nezajímají o Babiše a jeho názory a zájmy.

V redakcích novin, které si Babiš v rámci Mafry koupil, sedí pořád šéfredaktoři, které si tam dosadil. Co se vlastně na těch vztazích věcně změnilo?

Podnět Transparency International bude přezkoumávat Ministerstvo spravedlnosti, kde je ministryní Marie Benešová, kterou tam dosadil Andrej Babiš. Všechno je tedy obsazené těmi správnými lidmi. Benešová prý přezkumné řízení nepovede, ale bude to dělat „oprávněná úřední osoba z příslušného odboru“, řekl pro Echo 24 mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Je jasné, že nějaké šťourání v celé věci se Babišovi nelíbí. TI na svých stránkách uvádí: „Od začátku kauzy napadá Andrej Babiš nezávislost naší organizace. Za nezávislost české pobočky TI se postavil Sekretariát Transparency International. Jako o ‚zkorumpované‘ se o Transparency  Andrej Babiš vyjádřil opakovaně, například v rozhovorech pro Lidové noviny či v Mladé frontě DNES, jež jsou součástí holdingu. Proto se TI rozhodla zaslat premiérovi předžalobní výzvu k omluvě. Výzva zůstala bez reakce, následovala tedy žaloba, kterou vypracoval advokát Pavel Uhl, který je současně členem správní rady organizace.“

Tak můžeme být zvědavi, jak „nezávislé“ přezkoumávání bude pokračovat a jak Babiš doloží tu korupci v Transparency International.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]