Krajčo není první aneb Kdo podporoval hnutí ANO a dnes se už od něj odvrátil

ČTK

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sněmu ANO | FOTO: ČTK

Skupina Kryštof už nebude spolupracovat s Agrofertem, což zvláště dnes není pro Andreje Babiše dobrá zpráva. Její zpěvák Richard Krajčo byl považován za jednoho z klíčových sympatizantů. Zdaleka však nebyl první, kdo změnil názor a hnutí ANO už nepodporuje.

ČTK

Několik dní před mohutnou demonstrací na Letné nazvanou „Motýle se valí na Prahu“, evokující koncert Rolling Stones, oznámila kapela Kryštof, že ukončila spolupráci s Agrofertem, zahájenou v roce 2014. Babišův holding finančně podporoval hudební festivaly „Kryštof kempy“ a Krajčo mu oplácel osobní podporou na nejednom společném facebookovém portrétu.

Drolení začalo dřív

Frontman známé kapely se kvůli tomu dostal do sporu s řadou kolegů z branže, nejviditelněji se zpěvákem Tomášem Klusem. Dnes se situace změnila. „Je to tak, že momentálně nemáme s Agrofertem žádné závazky ani smluvní vztahy vzhledem k projektům spojeným s kapelou Kryštof,“ uvedl manažer skupiny Jan Lippert.

Důvody tohoto rozchodu nejsou známy, nicméně v současné vypjaté situaci hromadících se problémů kolem premiéra a rostoucí nespokojenosti části veřejnosti s jeho politikou nepřichází tato novinka impériu ANO zrovna vhod.

Proces drolení fronty jeho podporovatelů však začal mnohem dřív. Kdo z dalších známějších osobností s Andrejem Babišem z různých důvodů sympatizoval, a dnes se už od jeho hnutí odvrátil?

Jannis Samaras: Andrej Babiš si vždy zakládal na podpoře významných podnikatelů. V rozjezdu hnutí ANO pomáhal, a to i sponzorsky, šéf firmy Kofola Jannis Samaras. Později se stal i jeho členem. Dnes už vystřízlivěl. „Nebavilo mě to. V politice je příliš mnoho negativní energie,“ zdůvodnil Samaras Hospodářským novinám, proč loni z hnutí odešel a není už na webové stránce podporovatelů ANO, která značně prořídla.

Stanislav Bernard: O odstranění ze stránky podporovatelů požádal známý pivovarník Stanislav Bernard už v roce 2016, kdy se rozjížděla kauza Čapí hnízdo. Bernard je stále ve správní radě Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, který v počátcích Babišovo hnutí adoroval. Později se vůči němu několikrát vymezil, na rozdíl od dalších představitelů fondu Jana Krause a Radima Jančury.

Libor Winkler: Zklamání z působení Andreje Babiše dnes neskrývá ani jeden ze zakladatelů Janečkova fondu, podnikatel a filantrop Libor Winkler, který je stále v jeho dozorčí radě. Nesplnil prý naděje podnikatelů a nezměnil politiku, jak sliboval.

„Asi největší zklamání musí cítit ti, kteří doufali v omezení korupce. Vstupem Babiše do politiky nedošlo k systémové změně, jen k přerozdělování sfér vlivu. Soudruzi, se kterými se dnes strana ANO podílí na moci, to kdysi nazývali rotací kádrů. Způsob jednání se bohužel nezměnil,“ konstatuje Winkler.

Jakub Prachař: Hnutí ANO už mezi podporovateli neuvádí ani hudebníka a moderátora Jakuba Prachaře. „Zmizel jsem, ale to už je dlouho, přes rok určitě. Myslím, že důvody jsou zřejmé,“ uvedl dnes. Prachař je zetěm bývalého místopředsedy ANO a současného velvyslance v Izraeli Martina Stropnického a jeho manželky Veroniky Žilkové, kteří s ANO nadále sympatizují.

Josef Váňa: Jasno o podpoře ANO dnes nemá ani osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. „A to kvůli tomu, co se všechno povídá a děje kolem pana Babiše,“ tvrdí Váňa, zastupitel ANO v Karlovarském kraji. Vyčká prý na to, kde je vlastně pravda.

„Pan Váňa je frajer a člověk, co má odvahu,“ chválil ho Babiš v době, kdy v dresu ANO kandidoval (neúspěšně) do Senátu. Legendární žokej mu podporu dlouho oplácel. „Myslím, že kdyby vyhrál volby pan Babiš, aby tenhle sajrajt, který tady přetrvává, dal do pořádku, tak bych byl hrozně rád,“ říkal už v roce 2013. Bývávalo.

Jiří Zlatuška: Mezi nejvýraznější současné kritiky Andreje Babiše z bývalého okruhu ANO patří profesor Jiří Zlatuška, jedna z billboardových tváří v roce 2013. Postupem času však uvnitř hnutí ztratil podporu i jako expert na školství a nedostal se na jeho kandidátku v posledních parlamentních volbách.

„Politická uskupení mají tendenci degenerovat k pouhému uchovávání moci. A stávají se součástí přesně toho, čemu Andrej Babiš říkal matrix. Teď se zařadil přesně vedle těch, které tímto způsobem kritizoval,“ říká Zlatuška dnes. Překvapilo ho prý, jak rychle tato degenerace proběhla.

Pavel Telička: Podobným případem je bývalý lídr ANO ve volbách do Evropského parlamentu Pavel Telička. Když zjistil, že Andrej Babiš nebere jeho názory na zahraniční politiku vážně, začal se vůči němu ostře vymezovat, a to nejen v jeho kauzách se zneužíváním dotací a střetu zájmů, propíraného na evropské úrovni.

„Pan premiér, který v tomto neudělal nic, kalkuluje s volbami. Neskutečným způsobem v rámci kampaně otáčí a ještě si dovoluje nařknout europoslance, což mi přijde téměř záležitost na určitou diagnózu,“ odmítl jeho hektické aktivity kolem dvojí kvality potravin, které po volbách rázem ustaly, jako když utne.

Alena Dernerová: Mezi původními sympatizanty, kteří v počátcích pomáhali hnutí ANO získávat veřejnou podporu, figurovala i senátorka Alena Dernerová. V roce 2010 byla zvolena za hnutí Severočeši, ale později sympatizovala s Babišovým hnutím. V roce 2016 však kvůli neshodám s místní organizací ANO obhájila senátní mandát jako nezávislá a dnes je členkou opozičního klubu STAN.

Babiš si jistě nezískal sympatie Dernerové ani nominací ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která jako advokátka obviněné bývalé hejtmanky Jany Vaňhové podala na Dernerovou žalobu. Upozornila totiž na nevýhodné veřejné zakázky společnosti Krajská zdravotní v Ústeckém kraji.

archiv

Bohuslav Chalupa: V hnutí ANO nyní ukončil členství bývalý poslanec Bohuslav Chalupa. Babišovi se znelíbil poté, co jako člen parlamentní vyšetřovací komise hlasoval pro její závěry, které nepotvrdily námitky oponentů o nekalém pozadí policejní reorganizace. Tím v ANO skončila jeho kariéra a nyní tvrdí, že se propastně odchýlilo od původních ideálů. Kritizuje praktiky hnutí  („hydry“) v Brně, vyšetřované policií. Předpovídá, že je v něm už „tolik čučkařů s vrtáky, kteří dříve či později tu kdysi skvělou loď ANO na českém politickém moři potopí“.

Petr Stuchlík: Z hnutí ANO odešel i neúspěšný lídr na pražského primátora Petr Stuchlík, dosazený Babišem proti vůli pražské organizace. „Byla to mimořádná roční zkušenost. Ale stále hůře jsem se smiřoval s tím, že v politice na rozdíl od byznysu nemůžu věci rychle měnit a posouvat k lepšímu,“ vysvětlil svoje rozhodnutí. Stuchlík patří k těm, kteří angažmá v ANO uchopili jako výtah k moci, a poté, co se jejich ambice nenaplnily, odešli o dům dál.

Situace bude houstnout

Ústup veřejné podpory hnutí ANO z řad známých osobností je signálem, že nemálo jeho podporovatelů či konjunkturalistů vycítilo, že je Andrej Babiš, dnes už zkompromitovaný i mezinárodně, za zenitem. Další podpora by je poškozovala, nebo nepřináší zamýšlené efekty.

Situace kolem šéfa ANO bude nadále houstnout letos na podzim v době třicátého výročí pádu komunismu. Většina z bývalých podporovatelů, až na výjimky, si však respekt za pozdní prozření nezaslouží. U některých z nich to byl navíc jen vynucený krok. Mohli tušit už dávno, že vstup bezskrupulózního oligarchy s estébáckou minulostí do veřejného prostoru napáchá více škody než užitku.

archiv

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner