Krajský soud: Nelegální likvidaci firmy prováděl nejen finanční úřad, ale i celníci

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Dosud známé případy nelegální likvidace firem se vztahovaly k chování finanční správy. Nyní však Krajský soud v Ostravě rozhodl, že se na nelegální likvidaci firmy podíleli i celníci.

Konkrétně se jedná o firmu FAU. Ano, to je ta firma, v jejímž případě si Andrej Babiš na tajně pořízené a nedávno zveřejněné nahrávce pochvaloval, že „naši na ni klekli“. Firma má na základě starých právních závazků sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, v areálu chemičky patřící do koncernu Agrofert z Babišova svěřenského fondu.

Otázkou tedy je, koho měl Babiš na mysli, když hovořil o „našich“. Finanční správu, do jejíhož čela dosadil Martina Janečka? Celní správu? Obě správy?

Krajský soud označil postup celníků při zajištění zhruba 350 milionů korun za nelegální a absurdní už dříve, jak v srpnu 2017 informovaly Hospodářské noviny. Celníci totiž požadovali spotřební daň, kterou v tomto případě požadovat nesměli. Nyní byly celní zajišťovací příkazy soudem zrušeny.

Následně se navíc přidal i finanční úřad. Ten na základě podezření na zapojení firmy FAU do podvodu s nárokem na odpočet DPH požadoval dvakrát zaplacení jedné a té samé daně (jednou od firmy FAU jako plátce a jednou od stejné firmy jako ručitele za jinou, zbankrotovanou firmu).

Absurdní bylo, jak upozornil zmíněný krajský soud, i to, že pokud se podle finančního úřadu stal podvod, byla vymáhána daň z podvodu. Jinak řečeno, finanční správa se buď pokusila o legalizaci podvodu, nebo pouze předstírala, že má podezření na podvod, aby mohla nepohodlnou firmu zlikvidovat, a nechtíc se přiznala.

Česká republika se jednoho dne za kompenzace nelegálně zlikvidovaným firmám zřejmě nedoplatí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner