Krajský soud se zastal sedláka Rady, kterému Agrofert nechal spálit pole

Bohumír Rada (F24)

Bohumír Rada | FOTO: F24

Sedlák Bohumír Rada se dočkal zastání u Krajského soudu v Brně ve sporu s firmou Agro Jevišovice z holdingu Agrofert. Bylo zrušeno rozhodnutí okresního soudu ve Znojmě, který v září 2017 zamítl žalobu Radova Agro Boskovštejn podanou na Agro Jevišovice z důvodu neplatnosti výpovědi smlouvy o podnájmu pozemků. Informuje o tom Deník Referendum.

Spor se vede o půdu o rozloze asi tisíc hektarů. Agro Jevišovice vypovědělo Radovu Agru Boskovštejn smlouvu o podnájmu pozemků, která byla uzavřena v roce 2011. Rada výpověď považuje za neplatnou.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Půdní bloky jsou specifikovány na předmětných pozemcích v k. ú. Křídlůvky, Micmanice, Velký Karlov, Božice, Čejkovice, Boskovštejn. Žalobkyně hospodaří v katastrálních územích Střelice, Pavlice, Boskovštejn, Jiřice a Hrádek, přičemž tato katastrální území nejsou obsažena ve výpovědi z nájemní smlouvy. Na pozemcích v k. ú. Micmanice žalobkyně nehospodaří. Součástí výpovědi není řádná specifikace pozemků, jsou tam uvedena naprosto zmatečná katastrální území,“ stojí v usnesení brněnského soudu, které má Deník Referendum k dispozici.

Agro Jevišovice je firma, která také původně patřila Bohumíru Radovi, došlo ale k jejímu nepřátelskému převzetí Agrofertem a spory došly tak daleko, že holding Andreje Babiše nechal v roce 2015 polít herbicidem pole, a tak byla zničena úroda pšenice.

Krajský soud v Brně nařídil nové řízení ve věci sporu Agro Boskovštejn-Agro Jevišovice. Rada pro Deník Referendum řekl, že fakt, že jeho společnost nemohla tři roky hospodařit na tisíci hektarech, znamená ztrátu čtyřiceti milionů korun. Babišovo Agro Jevišovice navíc na tato pole pobíralo zemědělské dotace, které představují asi šestnáct milionů korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]