Král Karel III. navštívil ukrajinské bojovníky, kteří se cvičí v Británii. Pár slovy jim vyrazil dech

Britský král Karel III. (Chris Jackson / PA Images / Profimedia)

Britský král Karel III. | FOTO: Chris Jackson / PA Images / Profimedia

Válka na Ukrajině zasáhla i britskou královskou rodinu. Je to totiž i Spojené království, kdo pomáhá s výcvikem ukrajinských vojáků. Král Karel III. se proto rozhodl, že utajované místo, kde si bojovníci osvojují používání nových zbraní a vojenské techniky, navštíví. Podle BBC stačilo několik slov a Jeho Veličenstvo si Ukrajince naprosto získalo.

Na blíže neurčeném místě v hrabství Wiltshire král sledoval, jak muži vtrhli do zákopu vzdáleného několik set metrů, kde zuřila falešná přestřelka. Přitom mnoho z nich nemělo žádnou zkušenost s bojem, neboť se jednalo o civilisty, kteří nikdy nedrželi zbraň v ruce. Ruská invaze je ovšem donutila se změnit.

()

Když panovník dorazil, našel si jednoho z vyšších důstojníků. „Jste úžasní, nevím, jak to děláte,“ sdělil Karel. „Jsem plný obdivu,“ dodal, čímž vyrazil dech nejen veliteli. Takové uznání totiž ukrajinští muži nečekali. Král sám s válkou, ani armádou osobní zkušenost nemá. V mládí totiž porušil královskou tradici a po maturitě nastoupil rovnou na univerzitu, místo aby vstoupil do britských ozbrojených sil.

Ve Wiltshireu se cvičí celkem 200 mužů pod velením majora Tonyho Harrise. „Mluvili jsme o tom, že se vrátili k zákopové válce a o kontrastu s první světovou válkou,“ sdělil po rozhovoru s králem důstojník novozélandských ozbrojených sil. „Vzhledem k opravdu pevné obraně, kterou Ukrajinci dokázali praktikovat, dokázali udržet ruské síly v podstatě v patové situaci,“ dodal s tím, že zákopy vždy sloužily k obraně a vzhledem k dělostřelecké palbě, kterou Rusko používá, bylo třeba se k jejich používání vrátit.

Velká Británie je od začátku ruské invaze důležitým spojencem Ukrajiny. V době, kdy byl premiérem Boris Johnson, dodávalo Spojené království zbraně a munici okupované zemi velmi intenzivně. Při své návštěvě Londýna za to bývalému ministerskému předsedovi poděkoval i Volodymyr Zelenskyj.

Současný britský předseda vlády Rishi Sunak ovšem hodlá zajišťovat obranu Ukrajiny i nadále.“V diskusi o vybavení potřebném k obraně a postupu Ukrajiny premiér řekl, že je i nadále odhodlaný zajistit, že Ukrajina bude mít potřebnou kapacitu k tomu, aby se ubránila,“ řekla po Sunakova mluvčí po nedávné schůzce britského premiéra a ukrajinského prezidenta. „Je čas, aby Ukrajina využila příležitosti, dosáhla skutečného posunu na bojišti a Putinovi ukázala, že Ukrajina nakonec zvítězí, shodli se oba čelní představitelé,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články