Král Karel III. pořádá recepci, zúčastní se i premiér Fiala

Král Karel III. (profimedia.cz)

Král Karel III. | FOTO: profimedia.cz

Na státní pohřeb královny Alžběty II. se dnes 18. září do Londýna začnou sjíždět hlavy států a vlád a členové zahraničních panovnických rodů. Král Karel III. se s chotí Camillou se zahraničními smutečními hosty setká na večerní státní recepci v Buckinghamském paláci. Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala.

V sobotu pozdě večer do Londýna přiletěl americký prezident Joe Biden s manželkou Jill. Dnes se zřejmě půjdou poklonit památce zesnulé královny a podepíší se do oficiální kondolenční knihy, večer pak půjdou na státní recepci.

(Týdeník FORUM)

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let ve svém skotském venkovském sídle Balmoral. Státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách se uskuteční v pondělí.

Novou britskou premiérku Liz Trussovou dnes čeká druhá audience u Karla III. v Buckinghamském paláci. Ministerská předsedkyně se také sejde ve svém sídle v Downing Street s některými prezidenty a premiéry, kteří dorazí na královnin pohřeb. Oproti původním informacím se Trussová nesejde na jednání s americkým prezidentem Bidenem. Dvoustrannou schůzku mají naplánovanou až na středu, kdy premiérka poletí do New Yorku na Valné shromáždění OSN.

Ve 20:00 místního času (21:00 SELČ) bude Spojené království za Alžbětu II. držet minutu ticha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články