Král Ubu s Donutilem naznačí, že k moci se může dostat kdokoliv

Miroslav Donutil (ČTK)

Miroslav Donutil | FOTO: ČTK

Herec Miroslav Donutil se po úspěchu v roli Salieriho znovu vrací do Divadla Husa na provázku. V někdejším dlouholetém působišti studuje hlavní roli v inscenaci Ubu králem: Svoboda! Premiéra je v pátek, Matku Ubu ztvární Ivana Hloužková. Divadelníci se chtějí prostřednictvím více než sto let staré hry o uzurpátorovi trůnu vyjadřovat i k současnému světu.

„Nebát se řádit a být svobodný,“ řekl novinářům k vyznění inscenace režisér Vladimír Morávek. „Hra je o tom, že za určitých shod okolností se kdokoliv může dostat k moci. Že je to reálné, to víme,“ uvedl Donutil.

Už v osmdesátých letech brněnský „Provázek“ zvažoval, že Krále Ubu s Donutilem nastuduje. Úvahy se naplnily až po třech dekádách a Donutilově odchodu z Národního divadla v Praze. Zkoušky jsou podle Donutila náročné, přesto je rád za možnost „zařádit si“. „Naplňuje mě to energií,“ uvedl Donutil.

Hra, která na přelomu 19. a 20. století vyvolávala skandály, byla nejprve studentskou recesí, poté dostala formu loutkohry, nakonec vznikla činoherní verze. Alfred Jarry pak napsal ještě několik pokračování. Podle odborníků Jarry předjímal pozdější avantgardní směry, ale i kult osobnosti totalitářů 20. století.

Husa na provázku inscenaci představuje jako drzou frašku, v níž autor shromáždil veškerou směšnost světa, a zároveň jako nestoudnou grotesku o „prasáckosti života“. Hra sleduje vzestup a pád uzurpátora trůnu, pokryteckého a nestoudného egoisty, který je schopen všeho, jen aby dosáhl svého.

Už za první republiky hrálo Krále Ubu Osvobozené divadlo s Janem Werichem v hlavní roli. Legendární je inscenace Divadla Na zábradlí, kde v roce 1964 titulní roli nastudoval Jan Libíček. Dosud poslední česká inscenace vznikla loni v Ostravě. Do filmové verze z roku 1996 obsadil režisér F. A. Brabec Mariána Labudu a Lucii Bílou.

„Že to někdo hrál před vámi, musíte hodit stranou. Vždycky jsem se snažil jít svou vlastní cestou a nechat se vést náladou toho zkoušení, režisérovou představou,“ uvedl Donutil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]