Královna Alžběta pasovala na rytíře britského hrdinu korona-krize

archiv

Královna Alžběta pasuje Toma Moorea na rytíře | FOTO: archiv

Přestože britská královna Alžběta II. vystupuje v posledních měsících na veřejnosti jen sporadicky, našla si v pátek 17. července 2020 čas k tomu, aby osobně na zámku Windsor povýšila do rytířského stavu kapitána Toma Moorea, který si získal obdiv celého Spojeného království.

Tom Moore, veterán druhé světové války, oslavil letos 30. dubna své 100. narozeniny. Právě v dubnu zorganizoval s velkým entuziasmem nebývalou charitativní akci ve prospěch britského zdravotního systému (National Health Service), který se ocitl pod tlakem kvůli pandemii čínské chřipky. Mezi britskými občany se podařilo shromáždit zhruba 33 milionů liber, což činí v přepočtu takřka 1 miliardu Kč.

Britský státní zdravotní systém trpí chronickým nedostatkem finančních prostředků a je tradičním terčem ostrých vtipů i vzteku britské veřejnosti. Stoletý Tom Moore, který se pohybuje jen díky chodítku, však mezi občany, zmítanými postbrexitovými problémy a pandemickým šílením, vzbudil novou vlnu britského patriotismu a stal se symbolem občanského nasazení a naděje. A to bez falešného patosu a hysterie, které tak dobře známe například z českého koronavirového kontextu…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner