Královniny oslavy ovládl malý princ

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Alžběta II. je na britském trůnu už sedmdesát let. Velká Británie prožila několikadenní oslavy, jež byly vskutku velkolepé. Světové hvězdy, ale i většinu královské rodiny, nakonec zastínil jeden její člen: nejmladší syn prince Williama a vévodkyně Kate, princ Louis.

Šestadevadesátiletá královna se na veřejnosti v posledních týdnech a měsících příliš neobjevuje, výjimku udělala dvakrát. Veřejnost spolu s ostatními pozdravila z balkonu, kde se malému Louisovi příliš nelíbilo. Dělal grimasy a křičel. Vznikly tak fotografie, které obletěly celý svět.

Před koncertem, který byl vrcholem oslav velkého jubilea a na němž se objevila celá řada globálních celebrit, oslovil diváky Louisův dědeček, následník trůnu princ Charles. „Vaše Veličenstvo, mami,“ začal svůj projev a následoval aplaus. „Smějete se a pláčete s námi a především jste tu pro nás po celých těch 70 let. Slíbila jste, že budete sloužit celý život – stále to plníte. Proto jsme tady,“ zaznělo. Charles poté vyzval přítomné, aby tleskali a skandovali, protože je ­královna, která ­nemohla být na místě, ale koncert sledovala doma v televizi, třeba uslyší.

Jenže malý Louis narušil britské dojetí ještě jednou. Platinové jubileum jeho prababičky ho prostě a jednoduše nudilo, jako by nudilo asi každého čtyřletého kluka. Všechny britské (ale i další světové) noviny přinesly záběry, jak své mamince Kate zakrývá pusu, když se jej snaží uklidnit, a ukazuje na ni dlouhý nos.

Ne každý byl ale znuděný jako malý princ. Alžběta II. představuje pro Brity jistotu a klid. Dlouho očekávané oslavy neuvěřitelného výročí jen dokázaly, že i v současnosti je královna pro své občany důležitá a že ona sama i její rodina jsou něčím, co přitahuje pozornost všech, a to i daleko za hranicemi Spojeného království.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články