Krátká paměť ministryně Schillerové. Na ceduli EET = levnější pivo si nevzpomíná

ČTK

Andrej Babiš slibuje. | FOTO: ČTK

Alena Schillerová, ministryně financí a pravá ruka premiéra Babiše, má poslední dobou velikou smůlu na výroky. Přesněji tedy na ty, které ona sama veřejně pronáší, aby byla vzápětí, rovněž veřejně, usvědčena v nejlepším případě z nedůstojných výmluv, v tom horším přímo ze lži. Oblíbený twitterový glosátor vystupující pod přezdívkou Poslední skaut svým tweetem připomněl rozhovor pro server Blesk.cz (7. 2. 2020), ve kterém paní ministryně náhle pozbyla paměti. O propagandistickém nápisu, že EET znamená lacinější pivo, se kterým Andrej Babiš chodil na tiskovky i po Sněmovně, prý neví.

Bývá takovým dobrým a záslužným zvykem, že když někdo něco neví, má se mu to připomenout. Poslední skaut tedy na tvém twitterovém účtu nejprve ocitoval část rozhovoru:

„Blesk: Řekla jste, že pivo nezdraží, ale ani nezlevní. V roce 2016 Andrej Babiš chodil s cedulí, že EET = levnější pivo. To už to není pravda?

@alenaschillerov: Já nevím přesně, s jakou cedulí chodil.“

Poslední skaut je ale zjevně vstřícný člověk, který rád pomůže, a tak hned poté

vlídně vyložil a připomenul: „S touhle, paní ministryně. Stála jste vedle něho.“

A aby bylo jasno úplně všem – a pro povzbuzení paměti paní ministryně – hned posloužil i příslušným důkazním materiálem: fotografií z tiskové konference.

Uživatel Twitteru s nickem Kan Kuro k tomu poznamenal: „S cedulí tam nechodí, ale stojí, aby bylo jasno. … Takže je to kampaň a já to odmítám.“

A jiný přispěvatel, Roman Gregor, ironicky doplnil: „To se jí musím zastat. Ta cedule je otočená směrem od ní. Nemohla to vidět. No ne?“

repro ČT

V dnešním totálním blázinci s placením DPH na pivo, na jaký by se nezmohli ani přísloveční Kocourkovští a který rozpoutala vláda Babišových odborníků, možná ale víc lidí pozapomnělo, že zhruba před čtyřmi roky Andrej Babiš, ještě jako ministr financí, v pořadu České televize Máte slovo hlásal: „Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo.“ Tím samozřejmě v potenciálních voličích vzbudil dojem, že to znamená levnější džbánek pro každého milovníka zlatého moku, a ne výhodu pro hospodské, aby jim (údajně) kompenzoval výdaje s EET. A hlasy pak do volební urny jen pršely, až jich v roce 2017 bylo dost na vítězství.

Teď se ale ukazuje, že to byly opět jen plané sliby a řeči, stejně jako všechny ty stadiony, vesničky pro sirotky a další a další vzdušné zámky, na které mu naivní voliči skočili. Andrej Babiš se ve svém pravidelném „čaulidi hlášení“ tak rozlítil, že si z něj občané kvůli tomu houfně dělají legraci, až z klávesnice „Máry“ Prchala (který je za něj píše) lítali blbci, idioti a podobně líbezné výrazivo hodné předsedy vlády. DPH na určité pivo na slibovaných 10 % sice skutečně klesla, ale aby z toho něco měli i návštěvníci restaurací, museli by se s nimi hostinští o to, co nyní díky nižší dani ušetří, podle Babiše podělit. Nemají být tak oškliví a lakomí, aby si všechno nechali jen pro sebe. Bude tedy pivo pro zákazníky levnější? Ministryně Schillerová v rozporu se svým stranickým šéfem tvrdí, že ne. Andrej Babiš hlásá, že ano, a to až o pět korun. Tedy pokud se ti hospodští podle jeho rady s hosty rozdělí.

Po krátkém výletě do džungle daní na pivo a Babišova marketingu se ale vraťme ke smůle paní ministryně. Poslední dny se jí skutečně nedaří. Kromě obrázkového osvěžení paměti ohledně Babišovy propagandistické cedule se jí 7. února v České televizi dostalo ještě důraznější „facky“.  V Karlových Varech, kde živě hovořila o hotelu Thermal, prohlásila, že jeho ředitel Vladimír Novák s rodinou architektů Věry a Vladimíra Machoninových všechno konzultuje a pravidelně se scházejí. Netušila ovšem, že v téže chvíli stojí v libereckém studiu před kamerou vnuk Machoninových Jan Kordovský. A už vůbec nečekala to, co vzápětí zaznělo:

„To, co říká paní Schillerová, je lež,“ servíroval natvrdo Kordovský. „Nikdy se s námi nikdo nesetkal. Jednou jsme byli dělat v Karlových Varech přednášku a osvětu pro místní. … Pan ředitel Novák s námi potom šel do hospody a řekl, oukej, možná se s vámi někdy sejdu, ale to je jediné, co zatím proběhlo. Takže paní Schillerová lže. Snažíme se ji zkontaktovat už několik let…“ Posléze také doplnil, že jeho babička Věra Machoninová se už dlouho pokouší dostat k plánům na rekonstrukci hotelu, ale navzdory veškerým, i právním krokům jí Ministerstvo financí odmítá dokumenty poskytnout.

Tolik asi k důvěryhodnosti Aleny Schillerové. Vážně si musíme zvyknout na to, že politici v čele našeho státu bezostyšně lžou, mlží, zapírají, vymlouvají se a „nepamatují si“? Proč bychom měli? Usvědčit lháře v přímém přenosu je ale docela dobrá cesta, jak dát najevo, že úplně všem to ještě normální nepřipadá.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner