Kraus kritizuje novináře: Nekádrujte nás za Ortel

Jan Kraus  (ČTK)

Jan Kraus | FOTO: ČTK

Mediální rozruch kolem udělování Českého slavíka a obzvlášť ohledně kontroverzní skupiny Ortel, která je podle mnohých xenofobní a rasistická, nenechal chladným ani Jana Krause. Moderátor a herec se kupodivu nevymezil proti nenávistným textům plzeňské skupiny, ale naopak zkritizoval novináře, že si dovolili pozastavit se nad faktem, že podobná kapela může bez problémů vystoupit před osobnosti českého showbyznysu a nedočká se nesouhlasné reakce.

Novináři měli lépe informovat

„Nevím, jestli jste to zachytili jako já, ale po posledním Zlatým slavíkovi byla ohromná nakládačka, že tam vyhrála nějaká kapela, která je xenofobní, fašistická, nacistická, rasistická. Mě zaujaly hlavně články o tom, že český show-byznys to přijal a pop-music je to jedno a tak dále,“ začal svou show Jan Kraus.

Pokud někdo chyboval, byli to podle Krause novináři, kteří neobeznámili takzvaný showbyznys, s kým má tu čest. „Právě novináři nás zapomněli informovat právě o této kapele, protože já ji třeba neznám. Myslím si, že je hodně lidí, co ji nezná,“ myslí si moderátor.

(ČTK)

Svoboda slova může budit i nenávist

Novináři si od Krause poslechli i to, jak mají nakládat se svobodou slova, kterou zřejmě skupina Ortel zosobňuje. „Pak taky máme zákony, který to zakazují. Takže by to pak možná zajímalo policii. Ale pak tu taky máme zákony na svobodu slova,“ vysvětloval herec. „Čili já bych poprosil novináře, aby nás nekádrovali. My nejsme horší než vy. Vy se zhoršujete jako noviny stejně jako my jako televize. Nepiště o Slavíkovi, že je k ničemu, kouká na to jeden a půl milionu lidí každej rok. To je dost. Řekl bych vám paroubkovsky: kdo z vás to má. Takže chovejme se k sobě uctivě,“ poučoval Kraus.

Michal Horáček (ČTK)

Krausovi vadí novináři všeobecně

Podle oblíbeného moderátora se kvůli zprávám, které novináři lidem zprostředkovávají, občané neustále něčeho bojí. Vrcholem pak měl být zákaz slavnostního rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, které kvůli hrozbě teroristického útoku zrušil magistrát. Kraus si ovšem neuvědomil, že zákaz vydala primátorka a novináři o něm pouze informovali. Tudíž využili stejnou svobodu slova, kterou ve své show moderátor chválil v souvislosti s xenofobními texty skupiny Ortel.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]