Ondřej Neff napsal další ze svých laskavých Posledních slov do Lidových novin. Vyznal se nám ze svého přesvědčení, že žijeme ve svobodné zemi. Zjistil to ze stránek pražského magistrátu, kde pry v rubrice „zakázaná shromáždění“ našel jen prázdné místo, neboť v poslední době žádná shromáždění nebyla zakázána.
Pan Neff se s ideou svobody coby pilíře demokracie setkal poprvé jako malý chlapeček, když ho rodiče vzali na schůzku s legendárním hercem Janem Werichem. Werich rád nosil na veřejnosti kravatu dovezenou z Ameriky, na které viděl malý Neff legrační obrázky. Tatínek mu tehdy vysvětlil, že ty obrázky znamenají občanské svobody. Byl tu obrázek, který symbolizoval svobodu projevu, jiný zase svobodu náboženského vyznání, svobodu politické volby či svobodu shromažďování.
Pražský seznam zakázaných shromáždění pro Ondřeje Neffa mile souvisí s tehdejší Werichovou kravatou, která se Neffovi obtiskla do paměti. Svobodná funkční společnost je řízena zásadami, které se vejdou na jednu kravatu.
Pane Neffe, děkujeme Vám za laskavá slova, která jste nám vyslal ze stránek novin předsedy vlády. Přemýšlíme, kdy přesně nosil pan Werich tuto americkou kravatu. Jestli Vám bylo osm let, tak komunisté právě rozehnali a pozatýkali dělníky v Plzni, kteří poprvé otevřeně vystoupili proti komunistickému útlaku a okradení obyvatelstva při měnové politické reformě. Pan Werich v té době právě sklízel uznání za svůj laskavý film o císařově pekaři, který humornou formou oslavuje moudrost lidu, jenž se postavil feudální vrchnosti. Moudrý klaun svůj laskavý film točil v době, kdy popravili Miladu Horákovou a kolektivy pracujících psali soudruhu Gottwaldovi, aby jí nedával milost. Psovi psí smrt, psal tehdy proletariát, když lidové soudy soudily.
Jestli potkali Neffovi moudrého klauna pana Jana Wericha o pár let později, tak právě dělal coby režimní umělec ředitele divadla ABC. Mohl přitom svoji americkou kravatu klidně nosit, protože na rozdíl od svých spoluobčanů mohl vycestovat s dcerou na prázdniny do Itálie.
Je zřejmé, že pozdější normalizace se Werichovi nelíbila, ale stejně si člověk neodpustí otázku, zda si moudrý klaun tuto kravatu také nevzal, když šel do Národního divadla podepsat antichartu.
Na adoraci Jana Wericha je cosi velmi křivého. Tento „Pan Herec“, jak o něm jeho obdivovatelé rádi mluví, se totiž podílel na etablování komunistické diktatury a zakrýval její zločinnou povahu. Jeho americká karavata proto nevzbuzuje ani špetku dojetí.
Pan Neff v novinách Andreje Babiše napsal moc hezká slova o svobodě, o americké kravatě mistra Jana a o tom, jak je krásné, že máme u nás svobodu. Moc děkujeme. Nepochybujeme o tom, že si Ondřej Neff svoji svobodu v Lidových novinách Andreje Babiše umí užít a má být za co vděčný. Za svobodu tisku zejména, která pana Neffa ani trochu neškrtí a není mu ani trochu těsná. Sedne mu jako panu Werichovi jeho kravata.