Křeček ochráncem práv, Babiše a střílení do lidí. Důvody k protestům tu jsou

wikipedia.org

Stanislav Křeček | FOTO: wikipedia.org

Zvolení Stanislava Křečka novým ombudsmanem se dalo očekávat. Navrhl ho prezident a podpořily strany, které si to na Hradě nechtějí rozházet. V současné politické situaci je přání Miloše Zemana téměř vždy vyslyšeno, a tak se funkce veřejného ochránce práv zhostí člověk, který v roce 2014 schvaloval tehdejší střílení do demonstrantů na Ukrajině. To však není jediné, proč je důvod vyjít do ulic, jak vyzývá Milion chvilek pro demokracii.

Spolek, pořádající obří demonstrace na Letné i Václavském náměstí, v úterý večer informoval, že pokud bude Stanislav Křeček zvolen ombudsmanem, bude se demonstrovat. Někteří lidé tento krok „Chvilkařů“ kritizovali a na sociálních sítích vzkazovali, že se spolek odvrací od svého cíle. Někdo dokonce hovořil o tom, že jde o snahu vstupovat do politiky a nejedná se o ideály, které Milion chvilek doteď zosobňovalo.

Takové uvažování je ovšem velmi omezené a prvoplánové. Křeček je totiž člověkem, který v pozici ochránce lidských práv skutečně nemá co dělat. Mělo by se přece jednat o člověka, kterého si lze vážit a který bude autoritou, pomáhající bezradným lidem.

To však lze sotva očekávat u člověka, který několik let neoprávněně používal titul JUDr., doufal, že Sněmovna nevydá Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu, obhajoval rasismus, nebo schvaloval vraždění demonstrantů před šesti lety na Ukrajině. „Násilí může vláda zabránit jen násilím,“ řekl k tomu Křeček v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Pavel Hofman

Je zcela namístě, že Milion chvilek pro demokracii taková situace znepokojuje. Jedná se totiž o další důkaz toho, že současná vládnoucí skupina naprosto nehledí na jakékoliv principy slušného chování, důraz na důstojnou reprezentaci, nebo alespoň čistý štít. Na vedoucí místa se tak dostávají převážně lidé, kteří oddaně slouží prezidentovi a premiérovi, ale absolutně nemají na důležitých pozicích co pohledávat.

Stanislav Křeček je po Marii Benešové dalším do očí bijícím případem mocenské zvůle, kterou opoziční strany nemají sílu zastavit. Proto je třeba, aby se zapojila i společnost. Především ve volbách, ale rovněž při protestech. Je nutné, aby bylo vidět, že naše společnost není lhostejná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner