Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová názorně předvádí, jak si hnutí ANO představuje správu země jako rodinné firmy. Nejprve vytvořila zázemí, aby se neprokázal střet zájmů jejího šéfa, a nyní vyplouvají na povrch podezřelé smlouvy neznámých externistů za miliony korun.
[ctete postid=“241488″ title=“Podrží Babiš Rafaje? Šéf ÚOHS šel Agrofertu na ruku v desítkách fúzí a akvizic“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/01/Agrofert-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš řeší složité dilema. Policie vyšetřuje kromě jeho klíčového muže “ permalink=“https://forum24.cz/podrzi-babis-rafaje-sef-uohs-sel-agrofertu-na-ruku-v-desitkach-fuzi-a-akvizic/“]241488[/ctete]
„Často se mi vytýká, že říkám, že by se stát měl řídit jako firma,“ píše Andrej Babiš ve své předvolební brožuře O čem sním, když náhodou spím. „Možná bych měl říkat, že je lepší řídit stát jako rodinnou firmu, anebo ještě líp, že by stát měl do jisté míry fungovat jako rodina. Největší bohatství, ať už rodiny, firmy nebo státu, jsou lidi, i když se na to často zapomíná,“ vysvětluje svoje představy.
Postupně vychází najevo, jak to myslel. Řídit stát jako rodinnou firmu znamená v jeho pojetí ovládnout klíčové pozice ve státní a veřejné správě „největším bohatstvím,“ tedy jeho lidmi, jeho „rodinou“, která si umí vycházet vstříc. Za loajalitu vůči hlavě rodiny se její členové chovají jako satrapové na dobytém území.
ANO jako výtah k moci
Typickým příkladem je hejtmanka Jermanová, která staví na hlavu plytká hesla typu „bude líp“ a „nejsme jako politici“. Dříve neúspěšná regionální politička ODS si v novém dresu ANO, jež využila jako výtah k moci, vybudovala silnou pozici.
Původně první místopředsedkyně poslanecké sněmovny stojí od roku 2016 v čele středočeského hejtmanství, které vede na stejném půdorysu jako celostátní vláda společně s ČSSD a KSČM. Letos v únoru obhájila místopředsednický post ve vedení ANO. Jelikož je Andrej Babiš jeho majitelem a neomezeným vůdcem, nemohla by projít proti jeho vůli. Šéf za takto projevenou důvěru očekává věrnost.
Strategicky důležitý kraj
Středočeský kraj je pro premiéra strategicky důležitý, a to nejen kvůli tomu, že se v režii tamních úřadů odehrála citlivá kauza vyšetřované dotace pro jeho miliardovou farmu Čapí hnízdo. Může se spolehnout, že úředníci, spadající do léna Jermanové, neučiní v této věci ani o milimetr navíc, než nezbytně musí.
Mnohem ráznější postup zvolila hejtmanka a její podřízení v souvislosti s projednáváním premiérova střetu zájmů. Středočeský krajský úřad je odvolacím místem, kam se obrátili právníci šéfa ANO poté, co místně příslušný Městský úřad v Černošicích letos v lednu rozhodl v jeho neprospěch.
Na tento úřad, pod který spadá bydliště Andreje Babiše v Průhonicích, poslala loni v srpnu podnět ke správnímu řízení organizace Transparency International s podezřením, že premiér nadále ovládá média vlastněná Agrofertem i po jeho převedení do svěřenského fondu, a porušuje tak zákon o střetu zájmů.
Městský úřad v Černošicích tento podnět uznal za oprávněný a vyměřil Andreji Babišovi pokutu ve výši 200 tisíc korun. „Rozhodně s tím nesouhlasím. Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu,“ reagoval šéf ANO.
Nejde přitom o banalitu, jelikož takové rozhodnutí může být důležitým vodítkem i pro evropské orgány, které se rovněž premiérovým střetem zájmů zabývají. Pokud by bylo porušení zákona potvrzeno, mohlo by to pro něj mít dalekosáhlé dopady. V krajním případě by byl vystaven dilematu, zda prodat minimálně mediální část Agrofertu, nebo odejít z politických funkcí.
Náhlá reorganizace úřadu
Proto bylo odvolací řízení v této věci doslova životně důležité a Jermanová nezklamala. Její úřad včas provedl reorganizaci a vyměnil zaměstnance, kteří se odvoláním zabývali. Báchorkám o dlouho připravované „celkové optimalizaci a zefektivnění chodu krajského úřadu“ nikdo nevěří. Stejně tak je nedůvěryhodné prohlášení Jermanové, že šlo o úkony státní správy, nepodléhající politickému vlivu. To zní jako špatný vtip.
Podstatný je výsledek této úřední operace a ten dopadl pro šéfa ANO dobře. Středočeský úřad verdikt Černošic zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Zafungovalo i ministerstvo spravedlnosti v čele s Janem Kněžínkem, rovněž v hájemství ANO, které smetlo ze stolu jako nedůvodnou stížnost opozice na podjatost Středočeského krajského úřadu.
Andrej Babiš tak minimálně získal čas před případnými dalšími odvolacími kroky u Nejvyššího správního soudu, jehož pravomocné rozhodnutí padne až po volbách do Evropského parlamentu, a po závěrech šetření Evropské komise.
Rodinný podnik
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se však vzápětí znovu dostala do centra pozornosti.
Už loni v létě se provalil rodinný skandál, kdy vyšlo najevo, že její manžel využívá k soukromým účelům hned dva luxusní služební automobily, jimiž jezdí v režii úřadu do práce nebo třeba na fotbal. Místopředsedkyně ANO tuto věc zpočátku bagatelizovala a považovala za normální. Změnila názor teprve po Babišově zásahu.
Aktuální případ je mnohem závažnější. Portál Seznam zjistil (28. 3. 2019), že Středočeský krajský úřad si najímal externí pracovníky, které platil za činnost v rámci „zpětné vazby“, mimo jiné různé PR strategie, přičemž za podobnou práci platí stálé zaměstnance. Opravdu těžko říci, k čemu jsou dobré například analýzy hudebních festivalů za 45 tisíc korun měsíčně.
5 milionů za sporné externí smlouvy
Seznam získal dokument s přehledem 35 spolupracovníků, které si v roce 2017 krajský úřad najal na krátkodobou smlouvu v úctyhodném celkovém objemu 5 milionů korun. Není však jasné, o koho konkrétně se jedná a jakou práci, někdy za stovky tisíc korun, skutečně odvedli. Podobně neuspěli ani opoziční zastupitelé z kontrolního výboru.
[ctete postid=“239012″ title=“Faltýnek jako Babiš aneb Jak majitel Agrofertu ovlivňoval šéfa ÚOHS Pecinu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/ANO-sněm-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaroslav Faltýnek je podezřelý z ovlivňování obří zakázky na mýtný systém. V utajení “ permalink=“https://forum24.cz/faltynek-jako-babis-aneb-jak-majitel-agrofertu-ovlivnoval-sefa-uohs-pecinu/“]239012[/ctete]
„Informace o přehledu těchto externích smluv jsem dostal, ale jména byla začerněná. Nebylo možné zjistit, co je to za lidi. Ani ověřit odevzdanou práci,“ tvrdí zástupce STAN Martin Macháček. Nejvíc sporných smluv přitom uzavřel odbor přímo spadající pod Jermanovou.
„Skrývat, na co plynuly veřejné prostředky a co díky nim vzniklo, je naprosto nepřijatelné. Vyzýváme proto vedení Středočeského kraje, aby zveřejnilo smlouvy a zejména výsledky práce zaplacené z veřejných prostředků,“ oznámil klub středočeských zastupitelů za ODS.
Nehorázné nakládání s rozpočtem
Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, zvolený za Středočeský kraj, v této věci podá trestní oznámení. „Je skutečně namístě, aby se na to podíval státní zástupce, zda nedošlo k nehoráznému a neoprávněnému nakládání s rozpočtovými prostředky a porušování povinností při správě cizího majetku,“ uvedl.
Hejtmanka Jermanová funguje jako zasloužilý člen „rodiny“ Anofertu. Oplatí jí šéf „čistého“ antipolitického hnutí Andrej Babiš její loajalitu a zahraje do autu jako „politickou kampaň“ i tento skandál, jak se mezitím snaží v případě další významné postavy ANO Jaroslava Faltýnka?