Kremelská nezištnost. Pomohli Itálii a teď by rádi zrušení sankcí

repro: linkiesta.it/Ruské ministerstvo obrany

Rusové dorazili do Itálie. Jejich pomoc nebude zadarmo. | FOTO: repro: linkiesta.it/Ruské ministerstvo obrany

Když Rusko někomu pomáhá bojovat s virem, není to zadarmo. Představitel italského Hnutí pěti hvězd Vito Petrocelli, předseda komise Senátu pro zahraniční záležitosti, obdržel přes ruského velvyslance dokument svého protějšku z ruské dumy Leonida Slutského. Ten v něm žádá západní vlády, aby zrušily ekonomické sankce proti Moskvě.

Vypadá to jako účet předložený Moskvou za to, že vyslala do Itálie zdravotníky (a vojáky) pomáhat v boji s koronavirem. Žádost není oficiální a nesměřuje na žádné státní instituce nebo přímo vládě.

Dopis datovaný 27. dubna byl zaslán ruským velvyslancem v Itálii Sergejem Razovem. Ten vyzývá Petrocelliho, aby „upozornil na tento dokument italské senátory“.

„Vzdejme se destruktivní politiky sankcí,“ píše pak Slutský. „Západní země, které se nazývají demokratické (sic!), uvalily různé typy sankcí na téměř třetinu světové populace a nezamýšlejí je zmírnit ani v době boje proti koronaviru… Vyzývám všechny politiky, aby opustili destruktivní politiku sankcí.“

Leonid Slutskij je členem Liberálně-demokratické strany Ruska, kterou založil nacionalista Vladimir Žirinovskij. Ta věnovala Itálii vždy velkou pozornost. Slutskij je také na černé listině vypracované ministerstvem zahraničí Spojených států. Ta byla vytvořena v roce 2014 Obamovou administrativou. Postihuje osoby za „aktivní podporu při používání ruských sil na Ukrajině a při anexi Krymu“.

Petrocelli měl k Moskvě vždy blízko a je to patrné také z vřelého tónu, který používá velvyslanec Razov: „Drahý Vito Rosario,“ píše ručně v dopise, který doprovází výzvu ruského poslance.

Italský senátor se ovšem vyjádřil, že je nepřijatelné, aby byl politik směrován k takovým vyjádřením, a že lékaři, kteří do Itálie přišli, tam jsou na základě dohody. Je pro ně prý užitečné studovat italský případ a země dostává pomoc na vysoké úrovni, protože se jedná o specialisty.

Teď se uvidí, jak si Petrocelli a jeho hnutí s takovou „inspirací“ poradí. Adresátem je vhodným, protože už před čtyřmi lety tvrdil, že „sankce jsou od samého začátku špatné rozhodnutí“ a že „velmi silně poškodily zájmy a práva italských společností… Tyto sankce nepřinášejí vůbec žádný užitek. Náš malý a střední byznys nemá žádnou možnost účastnit se vztahů s ruskými partnery.“

A především, co udělá předseda vlády Giuseppe Conte, který požádal o pomoc přímo ruského prezidenta Vladimira Putina.

Celá záležitost ukazuje, jak je to s nezištností Kremlu. Ruské vedení doma situaci s koronavirem nezvládá, jinam vysílá takzvanou pomoc a pak čeká, že za to dostane politickou odměnu. K tomu využívá své páté kolony, které si v západních zemích pečlivě buduje.

(Zdroj: Linkiesta.it)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner