Kremelské síly kolem Hradu bojují za Rosatom do posledního dechu

Ruský prezident Vladimir Putin a český prezident Miloš Zeman (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin a český prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu jednomyslně doporučil, aby bylo zahájeno vyhlášení výběrového řízení na výstavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Vyřazovat nějaké účastníky předem z tendru se Zemanovým expertům nechce.

Tlaky na to, aby v soutěži zůstalo Rusko i Čína jsou ovšem silné. Karel Havlíček (za ANO) podle ČTK uvedl, že se expertní tým shodl, že soutěž na stavbu nového bloku by se měla obejít bez vyřazování možných uchazečů. Expertní tým a prezident mají totožný názor jako tripartita, že bychom neměli redukovat současné potenciální dodavatele a měli to nechat maximálně otevřené. Neřešili jsme jednotlivé firmy ani země. Závěr je pokud možno s tendrem neotálet a zajistit maximální konkurenční prostředí s cílem srazit cenu,“ uvedl ministr.

FORUM 24 (archiv)

Jsou dobré důvody si myslet, že argument nižší ceny je jenom záminka. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová koncem ledna pro Respekt řekla, že tento argument neobstojí: „Ne. Protože všechny údaje o referenčních cenách, které jsou dostupné ze světa, se vztahují ke konkrétním projektům v příslušných zemích. Nikoli k tomu, co nám kdo nabídne.“

Miloš Zeman a jeho okolí budí dojem, že chtějí prostě technologii z Východu prosadit a jako důvod si vymyslí cokoli. Těžko jim přičítat nějaké jiné motivace, než že působí jako služebníčci cizích mocností, vesměs dost nechutných autoritářských režimů. Je to zjevné i z jiných projevů těchto osob. Motivace, proč by nás chtěl někdo nechat upadnout do technologického koloniálního panství různých lumpů, mohou být různé. Výhody hmotné, snaha postavit si nějaký faraonský pomníček, cokoli. Je jedno, jestli jde o reaktory, hedvábnou stezku nebo vakcíny.

Jenže když někdo zachází s občany vlastní země jako s podřadným materiálem, což je v Rusku a Číně na denním pořádku, jak bychom jim mohli věřit my? Pokud někdo na něčem takovém spolupracuje, je dost odpudivý kolaborant.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]